15. Przegląd Nowego Kina Francuskiego pod patronatem Stowarzyszenia Kin Studyjnych

wróć
24-05-202413:53
15. Przegląd Nowego Kina Francuskiego pod patronatem Stowarzyszenia Kin Studyjnych – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Tegoroczna edycja przeglądu obędzie się w terminie od 5 do 12 czerwca 2024 r. w Warszawie i kilkunastu miastach w Polsce, m.in. Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Zamościu i Białymstoku. W programie, jak co roku, nie zabraknie filmów docenionych przez francuską Akademię Filmową, krytyków i widzów.

Jedną z najciekawszych propozycji jest wielki przebój francuskich kin, Królestwo zwierząt Thomasa Cailleya, którego bohaterowie (w jednej z głównych ról Romain Duris!) muszą zmierzyć się z epidemią mutacji genetycznych zmieniających ludzi w zwierzęta. Film zgromadził we Francji ponad milion widzów i otrzymał aż pięć Cezarów, w tym za najlepsze kostiumy, muzykę i efekty specjalne.

Po raz pierwszy widzowie Przeglądu obejrzą dwa filmy animowane. Mars Express. Świat, który nadejdzie w reżyserii Jérémiego Périna to dystopijna opowieść o detektywce i androidzie prowadzących śledztwo w sprawie zaginięcia studentki uwikłanej w niebezpieczną aferę. Natomiast Wielka przygoda Niny (reż. Alain Gagnol i Jean-Loup Felicioli) zabierze najmłodszych widzów w pełne emocji poszukiwania skarbu w towarzystwie pewnego rezolutnego jeża.

Wielbicielom Fanny Ardant polecamy komedię Do usług szanownej pani, w której pojawia się u boku (mówiącego po francusku!) Johna Malkovitcha. Z kolei Virginie Efirze w głośnym filmie Valérie Donzelli Tylko my dwoje (Cezar za najlepszy scenariusz adaptowany) towarzyszy diaboliczny Melvil Poupaud. 

Organizatorami Przeglądu Nowego Kina Francuskiego są Instytut Francuski w Polsce, Gutek Film i Unifrance.

Stowarzyszenie Kin Studyjnych objęło wydarzenie swoim patronatem.

Lista kin studyjnych i terminy:

 Białystok, Forum, 5-12/06
 Katowice, Światowid, 5-12/06
 Kraków, Kino Pod Baranami, 7-13/06
 Łódź, Charlie, 7-13/06
 Poznań, Muza, 5-12/06
 Rzeszów, Zorza, 5-12/06
 Toruń, Kino Centrum, 7-11/06

 Warszawa, Muranów, 5-12/06
 Wrocław, Kino Nowe Horyzonty, 7-13/06
 Zamość, CKF Stylowy, 5-12/06

LISTA FILMÓW 15. PRZEGLĄDU NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO (plik PDF)

Więcej informacji wkrótce na stronie: www.pnkf.institutfrancais.pl