19. Edycja Millennium Docs Against Gravity

wróć
15-04-202213:03
19. Edycja Millennium Docs Against Gravity – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Zbliża się 19. edycja Millennium Docs Against Gravity. Tradycyjnie Stowarzyszenie Kin Studyjnych będzie wręczać nagrodę w Konkursie Polskim.

W tym roku festiwal odbędzie się pod hasłem „Rethink Everything„, które zostało zaczerpnięte z filmu pt. „Wymyślić świat na nowo”. Otaczająca nas rzeczywistość, przepełniona w ostatnim czasie szczególnie silną niepewnością, wymaga solidarności i myślenia o tym, jak wspólnie możemy kształtować przyszłość. Dlatego hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu jest zachęta do ponownego przemyślenia naszego spojrzenia na świat. Organizatorzy MDAG wierzą, że festiwal może być wydarzeniem niosącym nadzieję i być impulsem do działania.

Impreza rozpocznie się 13 maja aż w 8 polskich miastach i potrwa do 22 maja.

W programie znalazło się ponad 170 filmów z całego świata, jak zawsze cieszące się popularnością sesje Q&A z najważniejszymi twórcami kina dokumentalnego, warsztaty, panele dyskusyjne, część muzyczna ora pokazy plenerowe.

Festiwalowa publiczność po raz kolejny będzie miała okazję do unikalnego spotkania z rodzimym kinem dokumentalnym. W Konkursie Polskim bierze udział osiem produkcji, które mają szansę na trzy nagrody – w tym Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

Do organizowanego po raz trzeci Konkursu Polskiego zostały zakwalifikowane poniższe tytuły:

ANIOŁY Z SINDŻARU, reż. Hanna Polak

BESTIE ZE ZŁEGO, reż. Tomasz Knittel

LOMBARD, reż. Łukasz Kowalski

LOT, reż. Anna Zakrzewska, Łukasz Ronduda

NAJGŁOŚNIEJ SŁYCHAĆ MILCZENIE, reż. Anna Konik

PISKLAKI, reż. Lidia Duda

SILENT LOVE, reż. Marek Kozakiewicz

SIMONA, reż. Natalia Koryncka-Gruz

Jak co roku, w programie festiwalu zagościło także kilka nowych sekcji. Zebrane w nich filmy dotyczą tematów i miejsc, które w ostatnim czasie szczególnie interesowały twórców i twórczynie kina dokumentalnego. Sekcja „Love Stories” poświęcona jest często nieoczywistym historiom miłosnym i pozwala zgłębić jedno z najważniejszych uczuć w ludzkim życiu. „Zanim dorośniesz” skupia się na młodych bohaterach i bohaterkach poszukujących swojej ścieżki. Z kolei „Oblicza Dalekiego Wschodu” skupiają się na sytuacji w Bangladeszu, Chinach, Mjanmie czy Wietnamie. Zastrzykiem wiedzy, który podsuwa pomysły na realne zmiany rzeczywistości, są filmy zebrane w sekcji „Nauka nas uratuje”. Tegoroczną sekcją awangardową są „Archiwa przyszłości”.

Szczegółowy program zostanie ogłoszony na stronie festiwalu 21 kwietnia.