2. TYDZIEŃ WARSZAWSKICH KIN STUDYJNYCH za nami!
W ubiegłą niedzielę, w warszawskim kinie studyjnym Kino Elektronik odbyło się uroczyste zamknięcie 2. Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych.
Z tej okazji odbył się wernisaż wystawy „Sceny z życia plakatowego” poświęconej plakatom filmowym marki Plakiat autorstwa Maksa Bereskiego, prezentującej fragment twórczości artysty z lat 2019-2022, ukazującej przekrój tematyczny i gatunkowy podejmowanych przez plakacistę realizacji. Pośród ekspozycji znajdują się m.in. „Sukienka”, „Pani Doubtfire”, „Once Upon a Time in Hollywood”, „C’mon C’mon”, „Teściowie”.
Warto wiedzieć, że w tym roku Maks Bereski – marka Plakiat – został uhonorowany nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za plakat do filmu „Teściowie”. A samą wystawę można zwiedzać bezpłatnie do 31 października w kinie Elektronik.
Liczenie zgromadzonych gości w tym przedstawicieli branży – kiniarzy, dystrybutorów oraz przedstawicieli Biura Kultury Urzędu m st. Warszaw przywitała Marlena Gabryszewska prezeska Stowarzyszenie Kin Studyjnych wspominając pierwsze spotkania z przedstawicielami Biura Kultury, z których zrodziła się idea Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych. Gabryszewska podkreśliła, że bez udziału Miasta organizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa.
A jak wygląda podsumowanie 2. Edycji TWKS! 7 dni, 14 kin, 1 wystawa, 4 spacery kinowo-filmowe, 15 spotkań/prelekcji/warsztatów, 14 seansów w tym jeden z audiodeskrypcją, i jedne z muzyką na żywo fenomenalnej ‘Orkiestry Ludwika Sarskiego’, 3 kroniki i 8 pokazów przedpremierowych, gościliśmy 23 twórców i specjalistów, a w wydarzeniach uczestniczyło blisko 1500 osób!
Za każdym kinem stoją ludzie, którzy swoją pasją, zaangażowaniem sprawiają, że repertuar każdego z nich jest wyjątkowy. „W Warszawie znajduje się kilkanaście kin studyjnych, nie jesteśmy dla siebie konkurencją, lecz tworzymy wspaniałą wspólnotę, uzupełniającą się wzajemnie” – podkreśliła prezeska SKS wymijając z nazwiska menedżerów warszawskich kin:
Adam Trzopek, Jakub Gutek – kino Muranów; Dorota Migas-Mazur – kino Syrena; Michał Chabiera – Kinoteka; Izabela Misiewicz – kino Wisła; Aleksandra Jeglińska, Natalia Karas – U-Jazdowski Kino; Bartosz Pilecki – kino Iluzjon; Jan Lubaczewski – Amondo; Piotr Olak, Przemysław Grodzki – kino Luna; Alicja Gąsiewska – kino Kultura; Piotr Woźniak– kino Świt; Piotr Simon – kino Praha; Sara Niesporek-Broniszewska – kino Atlantic; Ewa Jaskólska – Kinokawiarnia Stacja Falenica i Daniel Wojciechowski – Kino Elektronik.
Przyszła też kolej na podziękowania partnerom: portalom Filmawka, FILMWEB, Pełna Sala, Magazyn Filmowy SFP, dystrybutorom Gutek Film M2 Films Studio Munka Tongariro Releasing i Best Film a także Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, MOJEeKINO.pl i Warszawa po dziku.
„Chciałabym także podziękować widzom” – kontynuowała Gabryszewska – „Nie tylko za to, że kupujecie bilety, ale wierzycie w ideę kin studyjnych, wspólnie z nami oglądacie filmy, dyskutujecie o nich, przeżywacie. Te dyskusje nie zawsze są miłe, ale są i to jest bardzo ważne. Wspólnie rozwijamy się i tworzymy naszą ludzką wrażliwość. Ja nie ukrywam, że ten tydzień był dla mnie niesamowitym przeżyciem, blisko 300 osób w piątkowy wieczór postanowiło po raz pierwszy obejrzeć ponad stuletni film z muzyką na żywo!, ponad 30 osób pierwszy raz odwiedziło Kino Syrena, by obejrzeć czarno-biały dokument, kilkadziesiąt osób spacerowało z nami śladami kin, udowadniając nam, że to co robimy ma sens, że dzięki takiej widowni, jak Wy przetrwamy”. Po tej wzruszającej przemowie widzowie zostali zaproszenie na seans.
Filmem wieczoru był przedpremierowy pokaz nagrodzonego w Gdyni SILENT TWINS – w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej.
Po projekcji odbyło się wręczenie nagrody SKS dla najlepszego filmu, którą przekazano na ręce Agnieszki Smoczyńskie i autorki muzyki Zuzanna Wrońska. Statuetkę zaprojektowała młodziutka studentka ASP – Zofia Pilich
Po tym podniosłym momencie odbyła się zajmująca rozmowa z twórczyniami którą poprowadziła Anna Serdiukow – programerka TWKS. To była mocna rozmowa o sile wyobraźni, empatii i wrażliwości.
Dzięki Gutek Film tytuł trafi do kin studyjnych już 21.10! A Stowarzyszenie Kin Studyjnych jest jego patronem!
Wiecie, że to nie jest prawdziwy koniec, gdyż głęboko wierzymy, że zobaczymy się w przyszłym roku!
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych.
Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.
Plakat i identyfikacja wizualna by Julia Fukiet
KOCHAJMY KINA STUDYJNE!