BRATY z nagrodą Stowarzyszenia Kin Studyjnych na festiwalu Młodzi i Film.

wróć
13-06-202217:53
BRATY z nagrodą Stowarzyszenia Kin Studyjnych na festiwalu Młodzi i Film. – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

W sobotni wieczór zakończył się 41. Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i film”.

Stowarzyszenie Kin Studyjnych, które partneruje temu wyjątkowego wydarzeniu, także wręczyło swoją nagrodę, która trafiła do filmu BRATY w reżyserii Marcina Filipowicza.

Jury w składzie: Katarzyna Hardej, Tomasz Raczkowski i Robert Skrzydlewski postanowiło przyznać Nagrodę Specjalną w kategorii Najlepszy Debiut Pełnometrażowy – w wysokości 5000 zł na wsparcie dystrybucji filmu w Kinach Studyjnych.

W uzasadnieniu Jury czytamy: Misją kin studyjnych jest promowanie dobrego kina oraz pobudzanie do szczerej dyskusji na tematy nie zawsze łatwe. Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych otrzymuje film, który realizuje te cele, podchodząc ze szczególną wrażliwością do kwestii dojrzałości i odpowiedzialności.

„Braty” to intymna i szczera historia o przyspieszonym dorastaniu i poszukiwaniu własnej drogi życiowej. Główny bohater Filip (Hubert Miłkowski) ma siedemnaście lat. Choć stoi u progu dorosłości, to jeszcze dzieciak, który nade wszystko kocha jeździć na deskorolce. Od zawsze żyje w cieniu starszego o dwa lata brata Bartka (Sebastian Dela) stanowiącego dlań wzór do naśladowania. Chłopcy kilka miesięcy wcześniej stracili matkę i od tego momentu nic już nie jest takie samo. Ojciec (Cezary Łukasiewicz), niegdyś świetny tata i mąż, pogrążony w żałobie co wieczór zamyka się w swoim pokoju i dzięki narkotykom jest w stanie zapomnieć o cierpieniu. Filip wierzy, że kiedyś silne więzy rodzinne wrócą i będzie pięknie jak dawniej. Ale czasu nie się cofnąć. Życie intensywnie pcha do przodu.

Marcin Filipowicz jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Na koncie ma szereg znakomitych, nagradzanych na festiwalach  fabularnych filmów krótkometrażowych, w tym jednego z programu „Trzydzieści minut” („Chłopcy z motylkami”, „Lato miłości” „Echo”) i dokumentów („Trampkarze”, „Mój tata Lazaro”, „7109 KM”).

Autorem scenariusza „Bratów” jest Łukasz M. Maciejewski – laureat konkursu Hartley-Merill, współtwórca fabuł filmów i seriali (m.in. „Najmro”, „Król”, „Czerwony pająk”). Za zdjęcia odpowiadał Mateusz Skalski, który pracował już z Marcinem Filipowiczem przy zrealizowanym w Studiu Munka filmie z programu „Trzydzieści minut” „Chłopcy z motylkami”. Scenografia jest dziełem Marii Dziewanowskiej-Kowalskiej i Jędrzeja Kowalskiego. Za kostiumy odpowiedzialna była Paulina Sieniarska. Za montaż – Ireneusz Grzyb.

Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka w ramach programu „Sześćdziesiąt minut”.

Mamy nadzieję, że jesienią film trafi na duże ekrany kin studyjnych!