Decyzją Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – głównego donatora programu Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych – nowym Operatorem projektu (w miejsce Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego) od 2020 jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Zmiana Operatora wiązała się z podpisaniem nowych umów o członkostwo w Sieci, co jesienią ubiegłego roku uczyniło 191 kin. Od jesieni także program zmienił nazwę na Sieć Kin Studyjnych.
Lista członków Sieci nie jest zamknięta. Na początku 2021 roku deklarację o chęci przystąpienia do Sieci Kin Studyjnych złożyły kolejne kina.
Możemy już o tym mówić, że kolejne kina przeszły pomyślnie procedury. I tak oto dołączyło do nas kino Astra z Oborników Śląskich, które od lutego ubiegłego roku zostało włączone w strukturę Obornickiego Ośrodka Kultury.
Kino mieści się w dawnym domu wspólnoty ewangelickiej. Dzięki środkom z PISF na modernizację i cyfryzację sprzętu zakupiono projektor cyfrowy 3D i nowy ekran kinowy. Dofinansowanie otrzymały także fotele w sali na 156 miejsc oraz nowoczesny system kasowy, dzięki któremu możliwa jest rezerwacja miejsc i sprzedaż biletów on-line.
Kino Astra wyposażone jest też w nowoczesne nagłośnienie Dolby digital Surround. Windy oraz udogodnienia w toaletach czynią to miejsce przyjaznym dla osób niepełnosprawnych. A gdy tylko kina otworzą się na widzów będzie można skorzystać z uroczej kawiarni z wyjściem na taras i ogródek letni.
Członkiem Stowarzyszenia zostało również kino Światowid w Czarnkowie w Wielkopolsce. Kino oferuje widzom klimatyzowaną sale z 244 miejscami, w tym dwoma dla osób niepełnosprawnych oraz możliwością wyświetlania filmów w 2D i 3D, w jakości 2K z możliwością rozbudowy do 4 K oraz w systemie HFR- 48 fps.
Na pokładzie SKS przywitaliśmy także kino CSK– Centrum Spotkania Kultur, które mieści się w Lublinie na pl. Teatralnym. Kino CSK to miejsce spotkań z dobrym kinem artystycznym, autorskim oraz gatunkowym dla widzów szukających zarówno klasyki jak najnowszych trendów prosto z najlepszych festiwali. Nowoczesna ala kinowa na 119 miejsc jest najlepiej wyposażonym kinem w mieście.
Celem działalności Stowarzyszenia Kin Studyjnych jest przede wszystkim reprezentowanie i ochrona interesów kin studyjnych wobec władz tak samorządowych jak i państwowych, również wobec producentów filmowych i dystrybutorów oraz pozostałych uczestników rynku filmowego.
Cieszymy się, że kina studyjne chcą być częścią fantastycznego projektu, który działa na rzecz promocji kina artystycznego i upowszechniania wiedzy o sztuce filmowej.
Chętnych do dołączenia do Sieci Kin Studyjnych zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym wnioski@stowarzyszeniekinstudyjnych.pl