obejrzyj zwiastun

muzyka

obsada

Martyna Byczkowska, Piotr Żurawski, Marta Ścisłowicz, Karol Bernacki

Zosia (Martyna Byczkowska) jest nastolatką wychowywaną przez brata Bajzla (Karol Bernacki), który obraca się w środowisku kibiców piłkarskich. Po jednej z bójek chłopak zapada w śpiączkę. Zosia zaczyna wierzyć, że pomóc może mu tylko kibicowska flaga przeciwnej drużyny. By ją zdobyć, idzie do domu jej lidera, Cygana (Piotr Żurawski). Na miejscu razi go paralizatorem i stawia żądanie: albo jego kumple oddadzą flagę, albo on zginie. Z każdą mijającą godziną atmosfera staje się coraz gęstsza, a sytuacja coraz bardziej dramatyczna…

Akcja debiutu fabularnego Filipa Dzierżawskiego rozgrywa się w ciągu jednego dnia w brutalnych realiach kibicowskiego świata. Łapie za gardło od pierwszej minuty i…nie puszcza aż do samego końca. — Pomysł na osadzenie akcji filmu w takim środowisku wziął się z mojego innego projektu, filmu dokumentalnego, który kręciłem w Warszawie o kibicach Legii. Ten świat mnie zafascynował, pomyślałem, że znajdę tam ciekawą historię. — mówi reżyser. „Obudź się” to nie tylko trzymająca w napięciu, momentami okrutna, historia kibolskich porachunków. To też poruszający portret dziewczyny, która musi zmierzyć się ze stratą najbliższej osoby. Oparciem w tym trudnym procesie, zupełnie nieoczekiwanie, staje się dla pochodzący z wrogiego obozu Cygan, z którym nawiązuje nić porozumienia. Film dostał Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych jako „mocny i poruszający film o samotności i niemożności pogodzenia się ze stratą, za przekonujący portret dziewczyny uwikłanej w patologiczne rytuały środowiska kibicowskiego” oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych “Młodzi i Film” za „nowatorskie i współczesne spojrzenie na zjawisko konfliktu oraz formę filmową, łączącą thriller z kameralnym dramatem rodzinnym, a także tytuł będący wezwaniem do przemiany bohaterów”.

newsletter sieci kin studyjnych

Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami o Sieci Kin Studyjnych.

Obudź się – Stowarzyszenie Kin Studyjnych