Blisko 80 osób związanych z edukacją filmową z całej Polski uczestniczyło w I Forum Edukacji Filmowej zorganizowanym przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych i Kino Światowid w Elblągu pt. „Kondycja współczesnej edukacji filmowej”. Wydarzenie odbyło się 24 i 25 sierpnia w kinie Światowid w Elblągu przy Centrum Spotkań Europejskich.
To pierwsze tego typu wydarzenie poświęcone w całości edukacji i jej perspektywom w kinach studyjnych. Podczas Forum zaprezentowane zostały ogólnopolskie i autorskie programy edukacji filmowej, przedstawione najważniejsze festiwale filmowe dla dzieci i młodzieży, uczestnicy rozmawiali o możliwościach finansowania edukacji filmowej w kinie. Był też czas na przedpremierowe pokazy filmów przeznaczone dla grup szkolnych, prezentację projektów o charakterze edukacyjnym oraz wymianę pomysłów i doświadczeń. Uczestnicy rozmawiali o edukacji filmowej i szukali odpowiedzi jak ją realizować, by to co edukatorzy chcą pokazać dotarło do uszu i wyobraźni odbiorcy.
Konferencja dla edukatorów
W pierwszym panelu dyskusyjnym pt. „Rola festiwali filmowych dla dzieci w ich edukacji” zaprezentowały się Międzynarodowy Festiwal Filmu dla Dzieci i Młodzieży „Ale kino!” oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Kino Dzieci”.
Następnie odkrywaliśmy ofertę ogólnopolskich programów edukacji filmowej w tym: Akademii Dokumentalnej od Against Gravity, Filmów w szkole od Ferment Kolektiv, wspólnie poszerzaliśmy Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej i odkrywaliśmy nową strategię edukacji filmowe dzięki Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Dyskutowaliśmy o szansach i możliwościach finansowania programów edukacyjnych.
Inspiracją dla edukatorów były warsztaty dotyczące budowania oferty, wiarygodności pracowników odpowiedzialnych za edukację i dobrych praktykach współpracy.
Drugi dzień Forum Edukacji
Drugi dzień wydarzenia wypełniły panele prezentujące europejskie projekty edukacyjne. Poznaliśmy efekty Programu Południowego, o którym szczegółowo opowiadała Natalia Piotrowska z Kina Światowid. Na prezentacji Kreatywnej Europy o wsparciu inicjatyw filmowych – Marzenia Cieślik uświadamiała możliwości jakie oferuje program unijny. O projekcie MŁODZI W CENTRUM KINA, skierowany do dzieci i młodzieży, realizowany przez Gdyńskie Centrum Filmowe, Kino Światowid w Elblągu oraz Kino Echo w Jarocinie, w ramach europejskiej inicjatywy Collaborate to Innovate mówiły Agata Kozierańska i Kinga Plicht.
Konferencję można łatwo podsumować jednym zdaniem: rozmowy i wymiana myśli są szalenie potrzebne do dalszych działań.
Marlena Gabryszewska prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych otrzymała wiele gratulacji i pozytywnych opinii od uczestników na temat konferencji. Zadeklarowała, że podobne wydarzenie odbędzie się wiosną przyszłego roku i już dziś na nie serdecznie zaprasza.