Francuski Order Sztuki i Literatury dla Jakuba Duszyńskiego i Adama Trzopka z Gutek Film!

wróć
04-10-202122:56
Francuski Order Sztuki i Literatury dla Jakuba Duszyńskiego i Adama Trzopka z Gutek Film! – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Z wielką radością informujemy, że Jakub Duszyński, dyrektor artystyczny Gutek Film oraz Adam Trzopek, dyrektor warszawskiego Kina Muranów, zostali uhonorowani Orderem Sztuki i Literatury w randze Kawalera za wybitny wkład w popularyzację kultury francuskiej w Polsce i nawiązywanie współpracy polsko-francuskiej. Odznaczenia zostały wręczone przez Ambasadora Francji w Polsce – Frédérica Billet.

Od początku działalności Gutek Film jest czołowym dystrybutorem kina francuskiego w Polsce. Dzięki decyzjom artystycznym Jakuba Duszyńskiego polska publiczność mogła odkryć takich francuskich twórców jak: Jean-Pierre Jeunet, którego „Amelia” zachwyciła Polaków, Eric Toledano i Olivier Nakache, którym zawdzięczamy „Nietykalnych”, Bruno Dumont, Olivier Assayas, François Ozon, Agnès Jaoui czy Céline Sciamma, która wyreżyserowała „Portret kobiety w ogniu”. Gutek Film oraz warszawskie Kino Muranów, zarządzane przez Adama Trzopka, są także współorganizatorami Przeglądu Nowego Kina Francuskiego wraz z Instytutem Francuskim w Polsce. Kino Muranów gościło również tak ważne osobistości francuskiego kina jak Sophie Marceau czy François Ozon.

Ustanowiony w 1957 roku Order Sztuki i Literatury (Ordre des Arts et des Lettres) jest jednym z najważniejszych wyróżnień honorowych Francji, przyznawanym za wyjątkowe dokonania artystyczne lub literackie, a także za promowanie literatury i sztuki we Francji i na świecie.

Bardzo się cieszymy i serdecznie gratulujemy naszym Kawalerom!

Na zdjęciu od lewej: Adam Trzopek, Ambasador Francji w Polsce Frédéric Bille i Jakub Duszyński.