GORĄCZKA KINOWA. O Początkach Pewnej Epoki

wróć
25-10-202211:50
GORĄCZKA KINOWA. O Początkach Pewnej Epoki – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

GORĄCZKA KINOWA. O POCZĄTKACH PEWNEJ EPOKI

126. rocznica pierwszego pokazu kinematograficznego filmowego na ziemiach polskich

6 listopada, krakowskie kina studyjne


Wszystko zaczęło się w sobotnie popołudnie 14 listopada 1896 roku. Wtedy to w krakowskim Teatrze Miejskim odbył się pierwszy na ziemiach polskich pokaz filmów za pomocą kinematografu braci Lumiére.

To wydarzenie na zawsze zmieniło obraz kultury w Polsce i życie wielu osób. Ruchome obrazy fascynowały, uzależniały, sprawiały, że na początku XX wieku w kinach spotykali się dosłownie wszyscy – służące, piekarze, bankierzy, poeci a nawet elita. Kino dostarczało „marzeń i iluzji” a bez kina ludzie chodzili „błędni i zrozpaczeni” jak pisał Antoni Słonimski. Mimo iż początkowo spędzanie czasu w kinie było rozrywką wstydliwą, z czasem jednak gorączka filmowa objęła także Warszawę, Łódź, a wkrótce całą Polskę, sprawiając, że kino stało się jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi kultury a film z czystej rozrywki stał się sztuką.

I choć w XXI wieku „W małym kinie nikt już nie gra na pianinie..” – jak niegdyś śpiewał Mieczysław Fogg – Stowarzyszenie Kin Studyjnych we współpracy z Miastem Kraków i kinami studyjnymi, pragnie ową magię pierwszych seansów z muzyką na żywo przypomnieć. Zapraszamy zatem 6 listopada wszystkich miłośników X Muzy w podróż do okresu wynalazków, odkryć i.. pierwszych ruchomych obrazów, zapraszamy na obchody 126. rocznicy pierwszego pokazu na ziemiach polskich!

Tego dnia w Krakowie zapanuje prawdziwa „Gorączka kinowa”! Zaczniemy od spaceru rocznicowego śladami pierwszej projekcji, podczas którego historyk kina Maciej Gil zabierze uczestników na przechadzkę po miejscach związanych z tamtym wydarzeniem. Przewodnik snuł będzie opowieść o projekcjach filmów, konferencjach, wystawach, animatorach kultury, a przede wszystkim o tym, jak zmieniała się kinowa mapa Krakowa.

Spacer będzie tylko początkiem maratonu filmowego, podczas którego odwiedzać będziemy kolejno kina studyjne – Sfinks, Kijów, Mikro Kika, Kino Pod Baranami, Agrafka, Paradox – gdzie odbywać się będą projekcje z muzyką na żywo, pokazy dokumentów o początkach epoki, prelekcje i dyskusje.

W ciągu niemal 10-godzinnej wyprawy kinowej zaprezentujemy widzom m.in. pierwszy film, który powstał na ziemiach polskich – „Pruska Kultura”, holenderskie Trawelogi z przełomu XIX i XX wieku a także wybierzemy się na filmowy spacer po starym Krakowie. Nie zabraknie także seansów rodzinnych najsłynniejszych komików początku XX wieku, których wyczyny niezmiennie budzą salwy śmiechu, Georgesa Mélièsa, Charliego Chaplina i Bustera Keatona.

Zainteresowanym – dzięki fantastycznemu dokumentowi dyrektora festiwalu w Cannes Thierry’ego Frémaux – przybliżymy sylwetki pionierów kinematografii Bracia Lumière. Najmłodszych zaprosimy na warsztaty „Od maszynek optycznych do pierwszych pokazów kinowych” podczas których pociechy dowiedzą się, jak powstawały pierwsze filmy, jak wyglądały kamery i praca reżysera, a nawet przygotują swój własny. A na dorosłych czeka panel dyskusyjny „Gorączka kinowa. O początkach pewnej opoki”, podczas którego wybitni historycy filmu – red. Maria Malatyńska, prof. Paweł Sitkiewicz oraz prof. Marcin Adamczak – przybliżą widzom zjawiska, które towarzyszyły pierwszym pokazom filmowym. Rozmawiać będziemy o systemie gwiazd, kinach, ich architekturze, aspektach społecznych i publiczności pierwszych seansów.

Do końca listopada natomiast kinomani będą mieli okazję oglądać wystawę poświęconą pierwszemu pokazowi filmowemu, która zawiśnie w foyer kina Kijów.

Trwająca w ubiegłym roku pandemia nie pozwoliła nam na uczczenie 125. rocznicy pierwszego pokazu na ziemiach polskich, dlatego rok później, już w bezpiecznych warunkach zapraszamy wszystkich do Krakowa, by zanurzyć się w wygodnym fotelu i na chwilę cofnąć do Krakowa początku XX wieku.

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny!

Szczegółowy program już wkrótce na stronie www.stowarzyszeniekinstudyjnych.pl oraz stronach poszczególnych kin.

Organizator: Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Partnerzy: Kino Sfinks, Kino Kijów, Kino Mikro, Kino KIKA, Kino Agrafka, Kino Pod Baranami, Kino Paradox

Patroni medialni: Filmweb, Filmawka.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa

Program wydarzenia (do pobrania plik PDF)

Szczegółowy program KINOWEJ GORĄCZKI (do pobrania plik PDF)