„HOLY SPIDER” pod patronatem Stowarzyszenia Kin Studyjnych!

wróć
09-02-202301:19
„HOLY SPIDER” pod patronatem Stowarzyszenia Kin Studyjnych! – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

3 marca do kin studyjnych w całej Polsce trafi nagrodzony w Cannes thriller „Holy Spider” dystrybuowany przez Gutek Film.

Oparty na faktach thriller w duchu filmów Davida Finchera, a jednocześnie bezkompromisowy obraz współczesnego Iranu. „Holy Spider” w reżyserii Aliego Abbasiego, twórcy nominowanej do Oscara „Granicy”, obnaża przemoc, jaką posługuje się opresyjny, patriarchalny system. Doskonale przy tym tłumaczy, jak zrodził się gniew protestujących dziś Iranek i Irańczyków.

Choć akcja filmu rozgrywa się w Iranie, ten mroczny thriller świadomie nawiązuje do wybitnych amerykańskich klasyków gatunku, takich jak „Taksówkarz” Scorsesego i „Zodiak” Finchera. Posępny i gęsty jak parna, miejska noc film Abbasiego miał swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, skąd z nagrodą dla najlepszej aktorki wyjechała Zar Amir Ebrahimi.

„Holy Spider” to mistrzowski true crime o kobiecie, która z narażeniem życia docieka prawdy, rzucając wyzwanie patriarchalnej zmowie. Ebrahimi zagrała dziennikarkę tropiącą seryjnego zabójcę pracownic seksualnych w świętym irańskim mieście Meszhed (zbrodnie w Meszhedzie wydarzyły się naprawdę – zginęło szesnaście kobiet). Religijni przywódcy, policja i media nie kryją cichego podziwu dla fanatyka, który „czyści” ulice z zepsucia i grzechu. Bohaterka ma więc przeciwko sobie nie tylko mordercę, ale także drapieżników w mundurach i na stanowiskach, dla których życie kobiet – w tym jej własne – nie ma żadnej wartości. Świat „Holy Spider” jest jak zastawiona na nie lepka pajęczyna.

NAGRODY I FESTIWALE:
MFF Cannes 2022
Najlepsza Aktorka (Zar Amir-Ebrahimi)
Europejskie Nagrody Filmowe 2022 4 nominacje:

  • Najlepszy Europejski Film
  • Najlepszy Europejski Reżyser
  • Najlepsza Europejska Aktorka (Zar Amir-Ebrahimi)
  • Najlepszy Europejski Scenariusz

Seville European Film Festival 2022
Najlepsza Aktorka (Zar Amir-Ebrahimi)

INFORMACJE:
Reżyseria: Ali Abbasi
Występują: Zar Amir-Ebrahimi, Mehdi Bajestani, Arash Ashtiani
Kraj produkcji: Niemcy, Francja, Szwecja, Dania
Rok produkcji: 2022
Język oryginalny: perski
Gatunek: dramat
Czas trwania: 116 min.
Dystrybucja: Gutek Film