Już w maju czeka nas kolejna odsłona festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity, która odbędzie się w 8 miastach! A my przedstawiamy naszych jurorów!
Konkurs Polski co roku przyciąga uwagę zarówno polskich, jak i zagranicznych widzów. Stowarzyszenie Kin Studyjnych, podobnie jak w roku ubiegłym i dwa lata temu przyznaje nagrodę specjalną w Konkursie Polskim. Wśród laureatów Nagrody SKS z ubiegłych edycji znalazły się tytuły „Ucieczka na srebrny Glob” Kuby Mikurdy i „Pisklaki” Lidii Dudy.
W tegorocznym składzie nie brakuje filmów, które pochylają się nad ważnymi i aktualnymi tematami, spoglądając na rzeczywistość z różnych perspektyw. Wierzymy, że Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Kin Studyjnych stanie się kolejnym krokiem do umocnienia roli dokumentu na polu polskiej kinematografii. Nagrodą jest 8 000 zł na promocję nagrodzonego tytułu w kinach studyjnych.
Poznajcie naszych jurorów, którzy staną przed trudnym zadaniem, 20. edycji festiwalu MDAG.
Magdalena Cichocka
Absolwentka Instytutu Wzornictwa na Politechnice Koszalińskiej gdzie uzyskała wyróżnienie za pracę dyplomową. Stypendystka Programu Erasmus-Socrates na Uniwersidad de Granada Facultad: Bellas Arte. Od grudnia 2014 r. koordynatorka Programu KinoSzkoła ze strony kina Bajka. Czterokrotna laureatka nagrody KinoSzkoły TYTAN PRACY – przyznawanej dla koordynatorów w kategorii edukacja młodego widza. Jurorka Festiwalu Kino w Trampkach 2020 oraz 39. Festiwalu Młodzi i Film (nagroda Sieci Kin Studyjnych). Od 2015 r. Dyrektorka Artystyczna Festiwalu Filmów Skandynawskich, jednej z najważniejszej i najbardziej rozpoznawanej imprezy organizowanej od ponad 20 lat w kinie Bajka w Darłowie.
Zakochana w filmie i muzyce filmowej.
Rafał Mościcki
Absolwent teologii na Uniwersytecie Opolskim, nauczyciel wiedzy o filmie, pedagog teatru, animator kultury, wielokrotnie nagradzany (Nagroda Prezydenta Miasta Opola w Dziedzinie Kultury, Odznaka Honorowa za zasługi dla Miasta Opola, Nagroda Opolskiego Kuratora Oświaty, Nagroda Województwa w Dziedzinie Kultury), społecznik i animator kultury, Dyrektor Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy, organizator I Festiwalu Filmów Niezależnych w Opolu Przez Czerń Film Festiwal 2000, organizator dwóch ogólnopolskich sympozjów filmowych na Uniwersytecie Opolskim: Skazani na Tajemnicę i Ukryta religijność kina, twórca Akademii Filmowej dla dzieci i młodzieży, cyklu Lama Movie. Edukacja Kulturalna. Pedagog Teatru, współpracujący z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a także z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora w Opolu. Prezes Stowarzyszenia Opolskie Lamy, Dyrektor Centrum Kultury Oleska 45 i Kina Meduza w Opolu.
Piotr Szczyszyk
Absolwent filmoznawstwa i kultury mediów na UAM w Poznaniu. Jako krytyk filmowy pisał teksty dla magazynów i portali filmowych. Współautor publikacji „Kino włoskie po 1980 roku” pod red. Anny Miller-Klejsy i Diany Dąbrowskiej. Interesuje się współczesnym kinem dokumentalnym oraz adaptacjami gier wideo. Preselekcjoner MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu i dyrektor programowy Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA w Poznaniu. Na co dzień kieruje działem filmu w kinie Pałacowym w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Inspirujące, odważne i cudowne – oto 11tytułów nominowanych do Konkursu Polskiego!
APOLONIA, APOLONIA, reż. Lea Glob
Historia Apolonii Sokol – artystki, która wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadzi życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki.
DZIEWCZYŃSKIE HISTORIE, reż. Aga Borzym
Bohaterki filmu wchodzą właśnie w okres dojrzewania. Niby nic się nie dzieje w ich życiach, a tak dużo się zmienia.
FANTASTYCZNY MATT PAREY, reż. Bartosz Paduch
Film jest próbą uchwycenia fenomenu Macieja Parowskiego, redaktora odpowiedzialnego za rodzącą się sławę kilku pokoleń pisarzy rodzimej fantastyki.
LEON, reż. Wojciech Gostomczyk
Leon Dziemaszkiewicz to artysta-performer, którego barwny a czasem niebezpieczny styl życia stawia go w konflikcie ze społeczeństwem.
NIE ZNIKNIEMY, reż. Alisa Kovalenko
Śledzimy losy piątki ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach górniczego okręgu ukraińskiego Donbasu.
PIANOFORTE, reż. Jakub Piątek
To opowieść o młodych uczestnikach_czkach prestiżowego Konkursu Chopinowskiego, przed którymi stoi jedyna taka szansa w życiu, co wiąże się także z niesamowitymi emocjami.
PRAWY CHŁOPAK, reż. Hanna Nobis
Film jest kroniką życia Antka, który pod wpływem miłości zaczyna zadawać pytania o miejsce wiary i wyznawanych ideałów w swoim życiu.
SKĄD DOKĄD, reż. Maciek Hamela
Początek rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach.
SOLARIS MON AMOUR, reż. Kuba Mikurda
Niezwykły dokument found footage inspirowany „Solaris” Stanisława Lema. Transowa, osobista opowieść o stracie, żałobie i pamięci.
W UKRAINIE, reż. Piotr Pawlus, Tomasz Wolski
Reżyserzy zapuszczają się w głąb zniszczonej przez bomby Ukrainy, aby uchwycić „nową normalność” jej mieszkańców. Gdy Rosja rozpoczęła działania wojenne przeciw ludności cywilnej, Europejczycy zjednoczyli się, by przyjąć niemal 8 milionów uchodźców z Ukrainy.
VIKA!, reż. Agnieszka Zwiefka
84-letnia Vika jest gwiazdą warszawskich klubów i miejskim kolorowym ptakiem. Charyzmatyczna DJ-ka otacza się młodymi ludźmi, powtarzając, że wiek jest jedynie stanem umysłu.
- Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-21 maja 2023 r.
Stowarzyszenie Kin Studyjnych jest partnerem 20. edycji MDAG.