Kina wracają do gry! Kina otwierają się dla widzów!

wróć
09-02-202109:55
Kina wracają do gry! Kina otwierają się dla widzów! – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Dla publiczność spragnionej kinowych wrażeń, przeżywania filmów w ciemności sal kinowych i zbiorowego doświadczania emocji płynących z prawdziwie dużego ekranu, kina studyjne otwierają się!

Od 12 lutego, warunkowo na dwa tygodnie otwarte zostaną kina. Publiczność będzie mogła zająć 50 proc. miejsc na widowni. Inne istotne warunki wznowienia działalności to bezwzględne przestrzeganie reżimu sanitarnego – obowiązku noszenia maseczek przez publiczność i pracowników, dezynfekcji rąk, a także zasady dystansu społecznego oraz zakaz konsumpcji.

Od chwili ogłoszenia możliwości otwarcia, kina odbierają setki telefonów i mail z pytaniami dotyczącymi repertuaru. Zwłaszcza, że otwarcie zbiega się z jednym z najbardziej atrakcyjnych dni w roku – Walentynkami.

Kilka dni na przygotowanie, otwarcie i wyświetlanie, to duże wyzwanie, którego realizacja nie byłaby możliwe bez firm dystrybucyjnych, z którymi kina studyjne regularnie współpracują. Na potrzeby rynku dystrybutorzy zareagowali błyskawicznie, przygotowując oferty z atrakcyjnymi i głośnymi oraz długo oczekiwanymi premierami oraz przedpremierami. I tak już od 12 lutego będzie można zobaczyć przedpremierowo jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów od Best Filmu – duńskiego kandydata do Oscara „Na rauszu” z Madsem Mikkelsenem, który ostatnio zdobył 4 najważniejsze wyróżnienia podczas Europejskich Nagród Filmowych, z oferty Best Filmu godny polecenia jest także dokument o geniuszu fotografii zatytułowany „Helmut Newton. Piękno i bestia”.

Velvet Spoon lubi nas straszyć w dobry stylu. Na najnowsze otwarcie na widzów będzie czekać przezabawna mieszanka campu i B-movies odnosząca się do technikolorowych snów z lat sześćdziesiątych „Czarownica miłości” oraz „Relikt” nieoczywista, wgryzająca się w umysł opowieść i jeden z najbardziej przerażających filmów roku w jednym.

Mayfly proponuje pełen miłości i melancholii dokument o stracie jednego z najbardziej wyjątkowych aktorów Robina Williamsa pt. „Dzień dobry, Robin”; oszałamiające dzieło sztuki SF, które głośno i barwnie zaznacza nadejście nowego wizjonera „Kosmiczne maszyny”, i jeszcze przepięknie sfilmowana, pełna najróżniejszych emocji historia 15-latniej narciarki uwikłanej w relację z trenerem „Slalom”.

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty proponuje aż pięć tytułów w tym jeden dla najmłodszych o dzielnym i uroczym kotku pt. „Filonek bezogonek”, ponadto chwytający za gardło czarny kryminał dziejący się w realiach zimnej wojny „Słudzy”; czułą opowieść o poszukiwaniu życiowych fundamentów „Proste rzeczy”; pokazywaną na festiwalu w Wenecji „Niepamięć”, która łączy w sobie absurdalny humor rodem z filmów Lanthimosa i melancholię Kaufmana; laureata Grand Prix i zdobywcę Nagrody Publiczności 20. MFF Nowe Horyzonty, wyróżniony także nagrodą FIPRESCI na festiwalu Berlinale 2020 – misternie skomponowaną i urzekającą pięknem „Metamorfozę ptaków”.

Nie każą na siebie czekać Złote Lwy ubiegłorocznej Gdyni – czyli animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” oraz błyskotliwy i przezabawny „Palm Springs” – to jeden z tych filmów, które będziecie chcieli nieustannie oglądać od Gutek Film. Przedpremierowo ze stajni Gutek Film zobaczycie też komedię w reżyserii uwielbianego przez polskich widzów Corneliu Porumboiu – „La Gomerra”.

M2 Films narobił nam apetytu na znakomite debiuty! Pierwszy z nich to reżyserska nowość od Viggo Mortnesena „Jeszcze jest czas” oraz „Sound of Metal” niezwykle piękny i ważny film, z doskonałą – nominowaną do Złotych Globów – kreacją Riza Ahmeda, w którym widz dostaje wszystko, czego potrzebuje a nawet więcej.

Aurora Films powraca z intrygującym i wciągającym thrillerem „Tylko zwierzęta nie błądzą”, który miał zadebiutować na ekranach 6 listopada 2020, czyli w dzień drugiego lockdownu. Ale oferuje też przedpremiery – doskonały fiński komediodramat „W co grają ludzie” czy nominowaną do nagród EFA ekranizację prozy Jacka Londona „Martin Eden”.

Od Against Gravity koniecznie zobaczcie „Lekcję miłości”, która zdobyła Grand Prix Dolnego Śląska na 17. MDAG i aktualnie jako jedyny polski film dokumentalny walczy o nominację do Oscara®.

Kina studyjne czekały od dawna na tę możliwość, i otwierają się z wiarą, że wracają do widzów już na stałe!

Sprawdźcie sami atrakcyjny kalendarz premier w kinach w całej Polsce.

Sprawdź listę kin studyjnych.

Nie wszystkim kinom uda się otworzyć 12 lutego: Kino Malta Charlie Monroe w Poznaniu zaprasza widzów od 13.02; Kino Goplana w Połczynie-Zdroju od 14.02, Kino Noteć w Chodzieży przyspiesza remont i otworzy się od 18.02, podobnie remont zaplanowały krakowski Paradox i szczeciński Pionier 1907, które będą gotowa w późniejszym terminie, także Kino Żeglarz w Jastarni otwarcie planuje w maju.