Na Mojeekino rusza festiwal Watch Docs

wróć
01-12-202317:12
Na Mojeekino rusza festiwal Watch Docs – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

1 grudnia rusza 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs Prawa człowieka w filmie.

Stowarzyszenie Kin Studyjnych i Mojeekino partnerami tegorocznej edycji!

W programie tegorocznej edycji znalazło się ponad 50 wyjątkowych dokumentów – zarówno dzieła uznanych mistrzów, jak i filmowe eksperymenty. Festiwal potrwa od 1 do 10 grudnia w warszawskich kinach studyjnych Kinotece i kinie Muranów oraz na platformie kin studyjnych MOJEeKINO.pl

Festiwal Filmowy Watch Docs to przede wszystkim filmy dokumentalne, które widzowie zobaczą w tym roku w kilku sekcjach m.in. w Konkursie Głównym, Zielonym Konkursie i Dokumencie Wielkiego Formatu. Poza tym zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących: spotkania z reżyserami, dyskusje z udziałem filmowców, dziennikarzy i ekspertów, warsztaty i wydarzenia branżowe adresowane do polskich i zagranicznych twórców.

W Konkursie Głównym Watch Docs znalazło się dziesięć tytułów, wśród nich m.in.: „Plan C. Nie będziesz szła sama” o samopomocy kobiet walczących o dostęp do aborcji w USA; opowieść o jamajskiej gwieździe popu zmagającej się z falą hejtu – „Dalton Harris. Cena sławy”. O statuetkę rywalizować będzie również „Na krawędzi” Nicolasa Peduzziego, który podgląda przy pracy jedynego psychiatrę obsługującego gigantyczny paryski szpital.

Niewątpliwie najmocniejszym konkursowym filmem w tegorocznym programie jest „20 dni w Mariupolu” – wstrząsający zapis zagłady miasta, z narażeniem życia zrealizowany przez jedynego korespondenta, który do końca pozostał w oblężonym mieście. Film został doceniony przez jury i widzów tegorocznych festiwali w Sundance, Kijowie i Sheffield, a jego twórcy otrzymali również najważniejsze reporterskie wyróżnienie roku – Nagrodę Pulitzera.

W Zielonym Konkursie dla filmów łączących ekologię z wrażliwością społeczną widzowie zobaczą m.in. urzekającą wizualnie „Republikę świerszczy” – odkrycie tegorocznego festiwalu Visions du Réel w Nyonie, „Samotne dęby” – wstrząsający dokument o granicach poświęcenia w obronie środowiska i imponujący podwodnymi zdjęciami obraz poświęcony próbie nawiązania kontaktu z największymi ssakami świata: „O czym śnią wieloryby”.

Gratką dla kinomaniaków będzie nowa stała sekcja programu – poświęcona arcydziełom społecznie zaangażowanego dokumentu europejskiego. Przypominane będą w niej przełomowe dzieła twórców, którzy wpłynęli na dzisiejsze rozumienie kina dokumentalnego. Wśród twórców, których obrazy będzie można zobaczyć w grudniu w Warszawie, znaleźli się między innymi Werner Herzog, Claude Lanzmann i Agnès Varda.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://watchdocs.pl/watch-docs/2023/filmy

Oraz tutaj: https://www.mojeekino.pl/pokaz/watch-docs

23. Festiwal Filmowy WATCH DOCS w dniach 1-10 grudnia 202 w kinach Muranów i Kinoteka oraz online – na platformie mojeekino.pl