Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych – dla filmu „Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej.

wróć
12-12-202017:04
Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych – dla filmu „Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej. – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych – wsparcie dystrybucji w kinach Sieci Kin Studyjnych – dla filmu „Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej.

Uzasadnienie Jury:

„Zdecydowaliśmy, iż Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych, jaką jest wsparcie dystrybucji w kinach Sieci Kin Studyjnych trafi do filmu, który dopiero będzie miał swoją kinową premierę. Film „Amatorzy” nie tylko spełnia ten warunek. Dzięki bohaterom, którzy rzadko goszczą na ekranie, spowoduje przemianę w widzu, zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami. Otworzy nową płaszczyznę porozumienia. Film, który na nowo pisze definicję aktorstwa. Zrzuca maski – bez patosu, ckliwości i sentymentalizmu, ale z poczuciem humoru i szczerością”. Agnieszka Skoczek z Kinoteatr Polonez” Skierniewice, Iga Wójcik Kino Bajka Lublin i Paweł Wiśniewski z Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie:

https://festiwalgdynia.pl/aktualnosci/news/—890-_mloda-gala-45-fpff-laureaci.html

https://www.facebook.com/FPFFGdynia/posts/10158059581911748

Opis filmu:

Historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr Krzyśka „Biuro Rzeczy Osobistych” (tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów) wygrywa festiwal. Nagrodą ufundowaną przez zawodowy teatr jest możliwość zrealizowania spektaklu. Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką Grek Zorba. Wspaniale byłoby wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru oferując im współpracę, stawia określone warunki. Kiedy pojawia się gwiazda – Wiki – aktorzy Krzyśka są pod urokiem jej charyzmy. Presja czasu, fascynacja Wiki… Premiera musi się odbyć, ale czy Krzysiek będzie z niej dumny? Reżyserką i scenarzystką filmu jest Iwona Siekierzyńska. Autorem zdjęć jest Michał Popiel-Machnicki. Producentami Anna Wereda i firma Autograf Karol Wożbiński. W filmie występują: Wojciech Solarz, Roma Gąsiorowska, Małgorzata Zajączkowska, Anna Dymna, Mariusz Bonaszewski oraz Krzysztof Kowalewski.