Nagroda SKS w Konkursie Polskim na 20. MDAG

wróć
22-05-202314:52
Nagroda SKS w Konkursie Polskim na 20. MDAG – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim
na 20. Millenium Docs Against Gravity

Na obradach grupy jurorskiej Stowarzyszenia Kin Studyjnych w składzie: Magdalena Cichocka, Rafał Mościcki, Piotr Szczyszyk, Jury zgodnie postanowiło przyznać nagrodę filmowi SKĄD DOKĄD w reżyserii Macieja Hameli.

Uzasadnienie:

SKĄD DOKĄD to poruszający dokument o ucieczce ludzi, którzy w jednej chwili stali się wojennymi uchodźcami. Przemierzający setki kilometrów azyl, którym w akcie bohaterskiego niesienia pomocy staje się samochód prowadzony przez reżysera filmu Macieja Hamelę, jest miejscem rozmów, zwierzeń, chwilą oddechu a nawet transportem medycznym. Staje się też ważnym uzmysłowieniem i przypomnieniem, z jaką skalą tragedii mamy do czynienia od 24 lutego 2022 roku. Film ten to uniwersalna przestroga, akt oskarżenia i niezwykle odważne świadectwo czasu wojennej pożogi, dramatu milionów osób i naszych sąsiadów. SKĄD DOKĄD to skromny, precyzyjnie zrealizowany i – co najważniejsze – potrzebny obecnie film dla wszystkich widzów w Polsce, by ponad rok od rozpoczęcia rosyjskiej agresji wciąż pamiętać o Ukrainie.

Opis:

Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku.

„Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (zvidky) i „dokąd” (kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.

kraj/rok: Polska, Francja, Ukraina /2023

reżyseria: Maciek Hamela

zdjęcia: Yura Dunay, Wawrzyniec Skoczylas, Marcin Sierakowski, Piotr Grawender

produkcja: Piotr Grawender / Affinity Cine, Maciek Hamela / Impakt Film

wybrane festiwale i nagrody: 2023 – Millennium Docs Against Gravity FF: polska premiera /2023 – Festival de Cannes: światowa premiera