Noc Kin Studyjnych zainauguruje tegoroczny cykl Krakowskich Nocy

wróć
05-04-202218:34
Noc Kin Studyjnych zainauguruje tegoroczny cykl Krakowskich Nocy – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Przed nami pierwsza z cyklu Krakowskich Nocy – Noc Kin Studyjnych. Już w sobotę 9 kwietnia krakowskie kina studyjne zaproszą widzów na specjalnie przygotowane bezpłatne atrakcje filmowe oraz do udziału w Kinowej Grze Miejskiej. Uwaga: zapraszamy widzów w różnym wieku!

Kino Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, podgórska Kika i nowohucki Sfinks, wszystkie krakowskie kina studyjne wspólnie świętują 3. Noc Kin Studyjnych. Cztery z nich zaproponowały tematyczne maratony filmowe: w Agrafce będziemy celebrować urodziny Jean-Paula Belmondo, w Kinie Pod Baranami zanurzymy się w kolorowe światy Wesa Andersona, w Kijowie spędzimy Oscarową Noc, a w Paradoxie poznamy twórczość odnoszącego międzynarodowe sukcesy norweskiego reżysera i scenarzysty filmowego Joachima Triera.

Kameralne Mikro zaprasza nawykład dr. hab. Marcina Adamczaka o kinach studyjnych w Polsce,
a także na kultową animację Mariusza Wilczyńskiego Zabij to i wyjedź z tego miasta oraz na film dokumentalny Kuby Mikurdy Ucieczka na srebrny glob opowiadający o jednej z największych zagadek kinematografii PRL-u.

W Sfinksie młodzi widzowie będą mogli wziąć udział w spotkaniu wyróżnionego nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej DKF-u „Kropka” i podyskutować o filmie Sami bez mamy, natomiastdla dorosłych przygotowano pokaz filmów dokumentalnych Zofii Kowalewskiej i projekcję słynnego dramatu Chungking Express.

Kino KIKA zaprasza na film dotykający tematu wojny rosyjsko-ukraińskiej Do domu  – świetnie przyjęty w 2019 r. na Festival de Cannes, ukraiński kandydat do Oscara 2020, laureat Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Bukareszcie i 4. Edycji Ukraina! Festiwalu Filmowego. W kinie KIKA będzie można także obejrzeć adresowany do widzów dorosłych i młodzieży 15 + animowany pełnometrażowy film Jak zostałem superłotrem, który powstał na bazie serialu stworzonego przez cenionego twórcę komiksów, Krzysztofa Ostrowskiego.  

Szczegółowy program 3. Nocy Kin Studyjnych można znaleźć na stronie www.krakowskienoce.pl (oraz w załączeniu). Projekt realizowany jest przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK we współpracy z krakowskimi kinami studyjnymi oraz partnerami medialnymi:  Agorą SA oraz RMF Classic.

Miasto wspiera krakowskie kina studyjne

Od 2019 roku w Krakowie realizowany jest „Plan wspierania działalności kulturalnej prowadzonej w kinach studyjnych”, za pomocą którego miasto wspiera funkcjonowanie kin studyjnych jako ośrodków życia kulturalnego promujących kulturę filmową, prowadzących działalność w zakresie edukacji filmowej, rozwoju widowni, aktywizacji seniorów oraz realizujących interdyscyplinarne wydarzenia kulturalno-naukowe.

Kina studyjne to kina, które w ramach prowadzonej działalności organizują co najmniej 15 proc. seansów filmów europejskich i studyjnych (w tym 18 proc. filmów polskich), rocznie proponują co najmniej 520 seansów i w skali roku odwiedza je minimum 15 000 widzów. To jednocześnie miejsca prowadzące działalność programową na rzecz młodej widowni oraz edukacji filmowej. W Krakowie działa aktualnie siedem kin studyjnych: Agrafka, Kijów, Kika, Kino Pod Baranami, Mikro, Paradox, Sfinks.

Krakowskie kina studyjne stanowią ważny element kulturowego pejzażu miasta. Przez dekady były ośrodkami pielęgnowania kultury filmowej, miejscami organizowania przeglądów, festiwali, głośnych premier, wizyt najważniejszych twórców wielkiego ekranu.  Oferują program na wysokim poziomie merytorycznym i tworzą przestrzeń dla wartościowych wydarzeń filmowych, a w czasie festiwali stają się centrami krajowego lub wręcz światowego życia filmowego.

Kina studyjne często zlokalizowane są w zabytkowych, historycznych przestrzeniach – ich ochrona ważna jest dodatkowo w kontekście przepisów Parku Kulturowego i założeń przynależności do Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa OWHC. Zmieniają się technologie i preferencje oglądających, ale kina studyjne pozostają ważnymi centrami kultury, których obecność w kulturalnej ofercie Krakowa jest przedmiotem troski i wsparcia miasta.

Chociaż rola kin studyjnych została zdefiniowana na poziomie ministerialnym, na którym funkcjonują bezpośrednie plany wsparcia dla tego typu kin, to brakuje kompleksowych rozwiązań i możliwości systemowych pozwalających chronić kina studyjne i ich kulturotwórczą działalność na szczeblu samorządowym. Ograniczenia wynikające z obowiązujących przepisów prawnych uniemożliwiają bezpośrednie dofinansowanie przedsiębiorców prowadzących kina i zlecanie im realizacji wydarzeń o charakterze kulturalnym i artystycznym. W tym zakresie kina współpracują z organizacjami pozarządowymi, działającymi w obszarze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, które otrzymują dofinansowanie z budżetu miasta na działalność kulturalną prowadzoną w kinach studyjnych.

Szczegółowy program (plik pdf)