OBUDŹ SIĘ – w kinach studyjnych od 14 czerwca

wróć
26-04-202412:44
OBUDŹ SIĘ – w kinach studyjnych od 14 czerwca – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

NAGRODA STOWARZYSZENIA KIN STUDYJNYCH

na festiwalu Młodzi i Film

„OBUDŹ SIĘ”

Martyna Byczkowska i Piotr Żurawski w fabularnym debiucie
Filipa Dzierżawskiego
w kinach studyjnych już od 14 czerwca

Zosia (Martyna Byczkowska) jest nastolatką wychowywaną przez brata Bajzla (Karol Bernacki), który obraca się w środowisku kibiców piłkarskich. Po jednej z bójek chłopak zapada w śpiączkę. Zosia zaczyna wierzyć, że pomóc może mu tylko kibicowska flaga przeciwnej drużyny. By ją zdobyć, idzie do domu jej lidera, Cygana (Piotr Żurawski). Na miejscu razi go paralizatorem i stawia żądanie: albo jego kumple oddadzą flagę, albo on zginie. Z każdą mijającą godziną atmosfera staje się coraz gęstsza, a sytuacja coraz bardziej dramatyczna…

Akcja debiutu fabularnego Filipa Dzierżawskiego rozgrywa się w ciągu jednego dnia w brutalnych realiach kibicowskiego świata. Łapie za gardło od pierwszej minuty i…nie puszcza aż do samego końca. — Pomysł na osadzenie akcji filmu w takim środowisku wziął się z mojego innego projektu, filmu dokumentalnego, który kręciłem w Warszawie o kibicach Legii. Ten świat mnie zafascynował, pomyślałem, że znajdę tam ciekawą historię. — mówi reżyser.

“Obudź się” to nie tylko trzymająca w napięciu, momentami okrutna, historia kibolskich porachunków. To też poruszający portret dziewczyny, która musi zmierzyć się ze stratą najbliższej osoby. Oparciem w tym trudnym procesie, zupełnie nieoczekiwanie, staje się dla pochodzący z wrogiego obozu Cygan, z którym nawiązuje nić porozumienia.

Film dostał Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych jako „mocny i poruszający film o samotności i niemożności pogodzenia się ze stratą, za przekonujący portret dziewczyny uwikłanej w patologiczne rytuały środowiska kibicowskiego” oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych “Młodzi i Film” za „nowatorskie i współczesne spojrzenie na zjawisko konfliktu oraz formę filmową, łączącą thriller z kameralnym dramatem rodzinnym, a także tytuł będący wezwaniem do przemiany bohaterów„.

Dystrybutorem filmu jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

reżyseria: Filip Dzierżawski („Miłość”, „Nazywam się Julita”)
scenariusz: Filip Dzierżawski
zdjęcia: Adam Palenta
muzyka: Michał Gorczyca
scenografia: Jana Łączyńska
kostiumy: Agnieszka Sasim
charakteryzacja: Agnieszka Sasim
dźwięk: Sławomir Pietrzyk, Paweł Drzyzga
montaż: Marcin Szymański
obsada: Martyna Byczkowska („1670”, „Absolutni debiutanci”), Piotr Żurawski („Córka trenera”, „Kamper” „Chyłka”, „Król”, „Wataha”), Marta Ścisłowicz („Skazana”, „Warszawianka”, „Blondynka”), Karol Bernacki („Wataha”, „Morderczynie”), Mikołaj Chroboczek („Rojst Millenium”, „Camera Cafe. Nowe parzenie”, „Emigracja XD”)
producent: Michał Szymanowicz
producent wykonawczy: Michał Szymanowicz
kierownik produkcji: Rafał Szymański
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Absolwent Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz psychologii społecznej w SWPS w Warszawie. Twórca teledysków i spotów telewizyjnych. Autor filmu dokumentalnego „Miłość”, za który otrzymał m.in. główną nagrodę na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2013 roku. Autor scenariusza i reżyser serialu dokumentalnego o kibicach Legii Warszawa pt. „Fanatycy”. W programie „30 Minut” Studia Munka SFP debiutował w fabule filmem „Nazywam się Julita”. „Obudź się” jest jego pełnometrażowym debiutem.