Podsumowanie roku 2023 w Stowarzyszeniu Kin Studyjnych

wróć
31-01-202418:14
Podsumowanie roku 2023 w Stowarzyszeniu Kin Studyjnych – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

25 stycznia 2024 spotkaliśmy się w warszawskim kinie Muranów z przedstawicielami kin z całej Polski należących do Sieci Kin Studyjnych, by podsumować ubiegłoroczne działania!

Liczba kin w Sieci Kin Studyjnych w ubiegłym roku powiększyła się o kolejne kina i obecnie w Sieci działa 245 kin, co w sumie daje 395 sal z ekranami i 75 302 miejsca. To dla tych obiektów przygotowaliśmy w ubiegłym roku, wydarzenia, spotkania, szkolenia, webinary, podcast kin studyjnych, działania online na platformie kin studyjnych, wsparcie patronackie. Wszystko to pod wspólnym celem, którym był i jest nieustanny rozwój kin studyjnych.

Zaczniemy od tego, że Stowarzyszenie Kin Studyjnych zostało przyjęto do CICAE Międzynarodowej Konfederacji Kin Artystycznych, a prezeska Stowarzyszenia Marlena Gabryszewska jako pierwsza reprezentantka Polski weszła do władz CICAE obejmując stanowisko Vice Prezydentki!

Na efekty obecności w CICAE nie musieliśmy długo czekać. Jedną z nagród, jakie przyznaliśmy podczas konferencji w kategorii Kiniarz/Kiniarka Roku był udział w międzynarodowym szkoleniu dla kiniarzy realizowanym przez CICAE w Berlinie.

Jak co roku organizowaliśmy wiele wydarzeń wspólnych dla wszystkich kin w Sieci takich jak Dzień Kina Polskiego i Europejski Dzień Kina Artystycznego, czy lokalny Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych, po raz trzecie zrealizowany wspólnie z Biurem Kultury m. st. Warszawy. W wydarzeniu udział wzięło ponad 2000 Warszawiaków.

Oprócz tego zrealizowaliśmy liczne spotkania branżowe jak: Konferencja Kin Studyjnych, która była doskonałą okazją do dyskusji i debaty nad szerszym obrazem kina, a przy okazji wręczyliśmy Nagrody Stowarzyszenia w trzech kategoriach: Wydarzenie o charakterze edukacyjnym – nagrodzony projekt “Kino bez barier” Najlepsza dystrybucja filmu w kinach studyjnych – Best Film za “Serce dębu”; Kiniarz/Kiniarka roku – Jola Myszka i Piotr Zakens z kina Rialto w Poznaniu. Konferencja odbyła się jednym z najsłynniejszych kin studyjnych w Polsce w kinie Żeglarz w Jastarni. Forum Edukacji Filmowej w kinie Muza w Poznaniu, przy wsparciu Estrady Poznańskiej, Creative Europe Desk Polska i Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Panel dyskusyjny kin podczas letniego Forum Wokół Kina w kinie Kijów w Krakowie, spotkania kiniarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Millennium Docs Against Gravity, Młodzi i Film w Koszalinie. Warto podkreślić, że podczas wymienionych festiwali przedstawiciele kin studyjnych przyznawali Nagrody Stowarzyszenia Kin Studyjnych dla najlepszego filmu. I tak w Gdyni statuetkę odebrał Paweł Maślona za film „Kos”. Laureatem na MDAG został „Skąd dokąd” Macieja Hameli. Na koszalińskim festiwalu debiutów nagrodzono film „Obudź się” Filipa Dzierżawskiego, który w 2024 trafi na ekrany kin studyjnych w dystrybucji Stowarzyszenia Kin Studyjnych i M2 Films. Każdy z nagrodzonych filmów otrzymał wsparcie działań promocyjno-dystrybucyjnych!

Ponadto zaproponowaliśmy kinom kilka wydarzeń specjalnych, które wzbogaciły ofertę repertuarową i edukacyjną dzięki video prelekcjom przed seansami. Cykl zrealizowany we współpracy z Warner Bros. Entertainment Polska z okazji 100 rocznicy powstania wytwórni pt. „Stowarzyszenie Kin Studyjnych świętuje 100 lat Warner Bros”. W 77 kinach widzowie obejrzeli 15 filmów. Amerykańska klasyka zgromadziła przed ekranami ponad 35 tys. widzów, a dystrybutor wyróżnił trzy kina studyjne: Kino Muza w Poznaniu, DCF we Wrocławiu i Kino Kameralne Cafe w Gdańsku za niestandardowe działania!

Cykl „Krótka Historia Polskiego Kina” (zrealizowany w 79 kinach we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz DI Factory), był niezwykle udanym przeglądem klasyki polskiego kina i to właśnie w kinie Muranów mogliśmy podziękować kinom, które wykonały wielką pracę oferując swoim widzom polskie arcydzieła. W ramach podziękowań prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych – Marlena Gabryszewska wręczyła specjalnie na tę okazję przygotowane przez stołecznego artystę ilustratora, Adama Kosika, dyplomy za najlepsze wyniki frekwencyjne: Kino SZAROTKA w Krobi (miejscowość do 20 tys. mieszkańców); CHOJNICKIEGO CENTRUM KULTURY w Chojnicach (miejscowość do 40 tys. mieszkańców); NOVEKINO MERKURY w Białej Podlaskiej (miejscowość do 100 tys. mieszkańców) KINO NOWE HORYZONTY we Wrocławiu (miejscowość pow. 100 tys. mieszkańców)

Trzecią propozycją był przegląd filmów Wima Wendersa realizowany wspólnie z Goethe Instytut, w którym wzięły udział 43 kina. Wyróżniono cztery kina z najlepszymi wynikami frekwencyjnymi w swoich kategoriach. Marlena Gabryszewska wraz z Renatą Prokurat z GI wręczyły nagrody: kinu ASTRA w Obornikach Śląskich, kinu SYRENA w Jaśle, Kinu Centrum w Przemyślu i kinu MURANÓW w Warszawie.

Pogłębiliśmy współpracę z dystrybutorami takimi jak: Aurora Films, Best Film, Galapagos Films, Gutek Film, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Dystrybucja Kinowa TVP. Dzięki zaangażowaniu tych firm wsparliśmy dystrybucję 26 filmów studyjnych na kwotę ponad 150 tys. realizując kampanie promocyjne oraz wydarzenia specjalne – prelekcje, warsztaty, spotkania z twórcami. Wśród filmów objętych naszymi działaniami znalazły się m. in. „Filip” (62 spotkania z twórcami), „Tonia”, „Houria”, czy „Siła naszych marzeń”, „Bestie”, „Moja zbrodnia” i wiele innych.

Opieką patronacką objęliśmy także szereg wydarzeń realizowanych w kinach studyjnych: Tydzień Kina Hiszpańskiego, Przegląd Nowego Kina Francuskiego, Tydzień Filmu Niemieckiego, Adreanalinium. Festiwal Filmów Górskich czy Dzień Polskiej Muzyki, podczas którego zaprezentowaliśmy przedpremierowo dokument muzyczny „Na zawsze Melomani”, którego byliśmy dystrybutorem.

W dystrybucji Stowarzyszenia na ekrany kin studyjnych oprócz „Melomanów” trafiły jeszcze trzy projekty: „Głos” w reżyserii Dominiki Montean-Pańków, „Dzień Niepodległości Ukrainy” Wołodymyra Tichego oraz „Najlepsze Krótkie Metraże 2022 vol. 1” ze Studia Munka.

W naszej głowie pojawiła się idea podcastu o charakterze reporterskim i miała ona okazję spełnić się w 2023 roku, gdy do współpracy zaprosiliśmy dziennikarkę Radia 357, Beatę Kwiatkowską. Do dziś powstało 8 odcinków (7,5 tys. odtworzeń), a każdy z nich poświęcony jest konkretnym kinom Muranów, Nowe Horyzonty, Amondo, Iskra, Żeglarz. „DO KINA I NA FILM” można znaleźć na Spotify oraz MOJEeKINO.PL.

I tak przechodzimy do platformy kin studyjnych, MOJEeKINO, która powstała tuż po wybuchu pandemii i zamknięciu wszystkich kin. Na platformie zrzeszonych jest 42 kina. Oznacza to dla widzów jedno: kupując bilet na MOJEeKINO wspierasz wybrane przez siebie kino studyjnych.

By zachęcać widzów do regularnego korzystania z MeK w ubiegłym roku zaprezentowaliśmy widzom aż 120 premier, z czego 19 polskich i 77 europejskich. Dzięki platformie mogły odbyć się także festiwale (dostępne we wszystkich zrzeszonych na platformie kinach) jak m.in.: WISŁA, WATCH DOCS, Tydzień Filmu Niemieckiego, czy przegląd 15 filmów Ingmara Bergmana. Część filmów opatrzona jest prelekcją lub dyskusją. Zrealizowaliśmy także kilkanaście pokazów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Najpopularniejszymi filmami na platformie w 2023 roku były Oscarowy „W trójkącie”, „Powodzenia, Leo Grande”, „Aftersun”, „Osiem gór” i „Sundown” oraz „W gorsecie”.

Rzeczywistość zmienia się na naszych oczach, dlatego dobrze jest wiedzieć więcej. Aby nie bać się zmian i być na bieżąco organizowaliśmy szkolenia z promocji kin i wydarzeń kinowych w Social Mediach oraz Rozwoju Publiczności i Prawa Autorskiego. Przy wsparciu certyfikowanych trenerów zrealizowaliśmy 7 szkoleń warsztatowych w formule stacjonarnej oraz 2 webinary.

W 2023 roku Stowarzyszenie zrealizowało 192 wydarzenia w kinach stacjonarnych oraz na platformie kin studyjnych MOJEeKINO.PL, w których udział wzięło ponad 135 tys. odbiorców. Wydarzenia te zrealizowaliśmy we współpracy z jednenastoma partnerami instytucjonalnymi, m.in. Biuro Kultury m. st. Warszawy, Goethe Instytut, Francuski Instytut Kultury, Czeskie Centrum, Słowacki Instytut Kultury, Instytut Camoesa.

Niezwykle ważna jest dla nas promocja klasyki kina, szczególnie kina polskiego. W związku z tym dzięki działaniom SKS w kinach studyjnych w 2023 roku pojawiło się 33 filmów zaliczanych do arcydzieł, w tym 11 polskich. Niemal wszystkie zaprezentowaliśmy w formie odrestaurowanej.

Wierzymy, że działania Stowarzyszenia korzystnie wpłynęły na rozwój kin w 2023 roku i pomagają im odbudowywać zniszczoną w czasie pandemii frekwencję. Frekwencja w kinach zrzeszonych w Sieci Kin Studyjnych w porównaniu z 2022 rokiem wzrosła o 20%. Wzrosła również liczba realizowanych przez kina wydarzeń okołofilmowych.

Podsumowując, ubiegły rok w Stowarzyszeniu Kin Studyjnych charakteryzował się dynamicznym rozwojem, dostosowywaniem się do zmieniającej się rzeczywistości oraz dalszym poszukiwaniem innowacyjnych form przyciągania widowni w nowej rzeczywistości.