Posiedzenie Podkomisji Stałej Polityki Regionalnej i Wydatkowania Środków Unii Europejskiej dotyczące wsparcia branży kinowej w ramach KPO

wróć
06-03-202511:40
Posiedzenie Podkomisji Stałej Polityki Regionalnej i Wydatkowania Środków Unii Europejskiej dotyczące wsparcia branży kinowej w ramach KPO – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Wczoraj w Sejmie odbyło się posiedzenie Podkomisji Stałej Polityki Regionalnej i Wydatkowania Środków Unii Europejskiej dotyczące wsparcia branży kinowej w ramach KPO. Przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Stowarzyszenie Kin Studyjnych oraz innych Stowarzyszeń Kinowych omówili kluczowy problem – brak dostępu kin do środków KPO na wymianę projektorów na laserowe. Podkomisja wyraziła zrozumienie dla potrzeb branży i zadeklarowała wsparcie w poszukiwaniu alternatywnych funduszy unijnych. Branża doceniła także pomoc MKiDN, w tym wsparcie dla projektów kulturalnych, jak przegląd filmów Wojciecha Jerzego Hasa – „Has. Kroniki wyobraźni”.

W czwartek, 6 marca 2025 roku, w Sejmie odbyło się posiedzenie Podkomisji Stałej Polityki Regionalnej i Wydatkowania Środków Unii Europejskiej w sprawie rewizji KPO w zakresie wsparcia branży kinowej z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod przewodnictwem Ministerstwa Macieja Wróbla oraz przedstawicielek Departamentu Koordynacji Krajowego Planu Odbudowy. Nasze Stowarzyszenie reprezentowała Prezeska – Marlena Gabryszewska.

Podkomisja w składzie: Kamil Wnuk – Przewodniczący, posłanka Elżbieta Polak, poseł Artur Łęcki oraz poseł Marcin Skonieczka wysłuchała stanowiska trzech Stowarzyszeń Kinowych (Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Stowarzyszenie Kina Polskie, Polskie Stowarzyszenie Nove Kina) reprezentujących 100% rynku w kwestii obecnej sytuacji kin oraz niezbędnych potrzeb – przede wszystkim wymiany projektorów z cyfrowych na laserowe. Jest to inwestycja niezbędna, ale niezwykle kosztowna, na którą branża po okresie pandemii oraz spadku wpływów spowodowanych wybuchem wojny i inflacją nie może sobie pozwolić. Niestety przedsiębiorstwa z PKD 59.14z w przeciwieństwie do innych krajów europejskich zostały wykluczone z możliwości starania się o środki z Krajowego Planu Odbudowy.

Niezwykle cieszy fakt, że branża kinowa mimo oczywistej konkurencji biznesowej, mówi w tym zakresie jednym głosem – upadek kin, choćby najmniejszych zaburza cały ekosystem i wpływa na rentowność branży – ale jeszcze bardziej optymizmem napawa fakt zrozumienia przez komisję naszych potrzeb i roli kin, jako miejsc kształtowania kultury i świadomego społeczeństwa oraz konieczności ich wpierania w codziennej działalności.

Rewizja KPO w tym kontekście, ze względu na terminy, nie jest już możliwa, ale na ręce Członków Komisji składamy podziękowania za poparcie naszych postulatów i deklarację reprezentacji środowiska w szukaniu środków w innych możliwych programach unijnych.

Za wsparcie dziękujemy również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – a w szczególności dyrektorowi Departamentu Prawa Autorskiego i Filmu Panu Maciejowi Dydo. Wsparcie nie tylko w zakresie poszukiwania funduszy w zakresie niezbędnej zmiany technologicznej, ale również dofinansowanie bieżących projektów naszego Stowarzyszenia takich jak przegląd Wojciecha Jerzego Hasa w 100 rocznicę urodzin twórcy.