SILENT TWINS nagrodzony na Festiwalu w Gdyni Złotymi Lwami

wróć
21-10-202212:01
SILENT TWINS nagrodzony na Festiwalu w Gdyni Złotymi Lwami – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Od dziś w kinach studyjnych SILENT TWINS nagrodzony na Festiwalu w Gdyni Złotymi Lwami

i Nagrodą Stowarzyszenia Kin Studyjnych dla Najlepszego Filmu!

Jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane opowiada z lekkością tanecznych kroków, także w swoim anglojęzycznym debiucie daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką „Silent Twins”, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet. Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź. Kreując na ekranie wewnętrzny świat bliźniaczek, Agnieszka Smoczyńska pełnymi garściami czerpie z estetyki starych reklam, kolorowych magazynów czy mydlanych oper. Sięga po thriller i zmysłowy musical, dramat i poklatkową animację.


Ale emocjonalna bomba, jaką jest „Silent Twins”, swoją energię zawdzięcza także Letitii Wright („Czarna Pantera”, serial „Czarne lustro”) i Tamarze Lawrance (serial „Mały topór”). Aktorki tworzą przejmujące role dziewczyn, które nie mogą żyć ani bez siebie, ani razem, i których nastoletni bunt wymknął się spod kontroli.
Film Smoczyńskiej można odczytywać jako studium toksycznej więzi, artystycznego geniuszu czy kobiecego buntu. Może to opowieść o ucieczce od rasistowskiego społeczeństwa, a może ballada o niemożliwej miłości.


Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi” wchodzi do kin pod patronatem Stowarzyszenia Kin Studyjnych!


Dystrybucja: Gutek Film
Reżyseria: Agnieszka Smoczyńska
Występują: Letitia Wright, Tamara Lawrance, Jodhi May, Jack Bandeira
Kraj produkcji: Polska, Wielka Brytania
Rok produkcji: 2022
Język oryginalny: angielski
Gatunek: dramat
Czas trwania: 113 min.