„SKĄD DOKĄD” pod patronatem Stowarzyszenia Kin Studyjnych

wróć
30-10-202321:01
„SKĄD DOKĄD” pod patronatem Stowarzyszenia Kin Studyjnych – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Zwycięzca Konkursu Polskiego 20. Millennium Docs Against Gravity

oraz laureat Nagrody Stowarzyszenia Kin Studyjnych!

Ogłaszamy otwarcie naboru wniosków na dofinansowanie spotkań/prelekcji i promocji seansów filmu „Skąd dokąd”. Na dofinansowanie Stowarzyszenie Kin Studyjnych przeznacza kwotę 12 000,00 zł netto ze środków przekazanych przez dystrybutora filmu – So Films. Maksymalna kwota jednostkowego dofinansowania nie może przekraczać 700 zł netto.

Wnioski o dofinansowanie mogą być składane wyłącznie drogą e-mailową na adres: wnioski@stowarzyszeniekinstudyjnych.pl

Nabór wniosków trwa do 24.11.2023. Wkład własny nie jest wymagany.

Seanse objęte dofinansowaniem muszą się odbyć do 31.12.2023.

O FILMIE:

Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku. „Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy) to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne rozmieszczone na terenie Ukrainy.

Premiera kinowa: 24.11.2023

„Historie jak kostki mozaiki, które reżyser troskliwie i cierpliwie układa w obraz pełen paradoksów. To przede wszystkim opowieść pełna empatii”. Marcin Pietrzyk, Filmweb

Film powstawał w czasie realizowania przez Maćka Hamelę licznych akcji ewakuacyjnych w Ukrainie. Reżyser w pierwszych dniach inwazji Rosji kupił z własnych środków van i zaangażował się jako wolontariusz w transporcie uchodźców z granicy. Po tygodniu jeździł już na terenie samej Ukrainy. Gdzieś po drodze (dosłownie i w przenośni) zrodził się pomysł na dokumentowanie tego procesu, aby historie opowiadane przez pasażerki i pasażerów vana, mógł usłyszeć cały świat. W efekcie powstał portret zbiorowy ludzi, którzy potrzebowali pomocy tu i teraz. Opowiadają o tym, co zostawili, co przeżyli, jakie mają plany i perspektywy na przyszłość. Jest krowa Piękniutka, która płakała za właścicielami; kocie perypetie transportowe; żelazko zapomniane przez żonę; matka surogatka w drodze do Paryża; van zamieniony w tymczasową karetkę i wiele innych historii.

Mimo spontanicznych oraz często niebezpiecznych warunków, w których powstawał film oraz z całym jego wymiarem pomocy humanitarnej, którą reżyser wraz z ekipą filmu wciąż kontynuują, „Skąd dokąd” niesie za sobą solidnie zrealizowane dokumentalne kino drogi. Oko kamery z reporterską cierpliwością rejestruje słowa opowieści, które mogłyby stanowić dowód przed trybunałem do karania zbrodni wojennych, a precyzyjny montaż unika niepotrzebnego melodramatyzmu, skupiając się na szczerości bohaterek i bohaterów. To właśnie autentyczność i pozbawiona dodatkowych efektów narracja są najmocniejszą siłą „Skąd dokąd”.

Film Maćka Hameli jest najczęściej prezentowanym oraz nagradzanym na festiwalach polskim dokumentem tego roku. Po mocnym debiucie na Millennium Docs Against Gravity (Główna Nagroda w Konkursie Polskim, Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych) miał swoją światową premierę na festiwalu w Cannes, a amerykańską na festiwalu w Toronto. Został także oficjalnie zgłoszony do Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, z szansą na nominację do Oscara dzięki otrzymaniu Nagrody Jury na festiwalu Sheffield DocFest, a także głównych nagród na festiwalach Odesa International Film Festival, Zurich Film Festival, Filmfest Hamburg czy Chicago International Film Festival. „Skąd dokąd” znalazł się także w gronie czternastu tytułów Selekcji Dokumentalnej, opublikowanej przez Europejską Akademię Filmową. Dzięki temu ma szansę otrzymać nominację w kategorii European Documentary. Nominacje zostaną ogłoszone 7 listopada.

„Skąd dokąd”

reż. Maciek Hamela

produkcja: Polska, Francja, Ukraina 2023, czas: 84 min

Zdjęcia: Yura Dunay, Wawrzyniec Skoczylas, Marcin Sierakowski, Piotr Grawender

Montaż: Piotr Ogiński

Muzyka: Antoni Komasa-Łazarkiewicz

Komunikat nr. 1 z dnia 30.10.2023 (plik PDF)
Formularz wniosku (plik WORD)
Formularz sprawozdania (plik WORD)
Koszty kwalifikowane (plik PDF)

Lista kin z dofinansowaniem (plik PDF)