Stowarzyszenie Kin Studyjnych po raz pierwszy przyznało nagrodę na Festiwalu Watch Docs!

wróć
03-12-202410:01
Stowarzyszenie Kin Studyjnych po raz pierwszy przyznało nagrodę na Festiwalu Watch Docs! – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Stowarzyszenie Kin Studyjnych wręcza pierwszą nagrodę na Festiwalu Watch Docs!
Z radością informujemy, że po latach owocnej współpracy z MFF Watch Docs,
po raz pierwszy w historii Stowarzyszenie Kin Studyjnych miało zaszczyt przyznać nagrodę w Konkursie Nowych Filmów Polskich.

Nasz skład jurorski, w składzie Ewelina Zbydniewska (Kino ECK w Ełku), Maja Gomulska (Kino Iluzjon w Warszawie) i Mikołaj Mizak (Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi), zdecydował się uhonorować film:

„Kwiaty Ukrainy” w reżyserii Adeliny Borets.

O filmie: Na kwiecistej działce w samym centrum blokowiska w Kijowie mieszka 67-letnia Natalia. Hoduje kozy i kury, uprawia ogródek i od lat walczy z inwestorami, którzy chcieliby w miejscu jej domu postawić kolejną nieruchomość. Do codzienności należy widok koparek, które Natalia za każdym razem z tą samą werwą przegania ze swojej posiadłości. Żadne pieniądze nie są w stanie przekonać jej do zmiany decyzji, bo przecież chodzi o jej dom, a nie tylko kawałek ziemi. I kiedy wydaje się, że walka z deweloperami to najgorsze, co ją spotyka, rozpoczyna się atak Rosji na Ukrainę.

Uzasadnienie werdyktu jury: Film urzekający prostotą i optymizmem, będący jednocześnie uniwersalną opowieścią o człowieczeństwie i tym, co w życiu naprawdę ważne. Z pozoru banalny, lecz głęboko humanistyczny, wnika w tajemnicę ludzkiej egzystencji, nie dając jej jednoznacznej definicji. Pani Natalia jest najpiękniejszym kwiatem na ekranie, który kwitnie mimo trwającej wokół zawieruchy, dając nadzieję na lepsze jutro

Z kolei wyróżnienie trafiło do filmu „Rok z życia kraju” w reżyserii Tomasza Wolskiego 🎥.

O filmie: Polska, 1981. Kraj na skraju rozwijającej się rewolucji, z władzami komunistycznymi gotowymi na wszystko, aby ją stłumić. Generał Wojciech Jaruzelski ogłasza w telewizji historyczną decyzję: 13 grudnia w Polsce Ludowej wprowadzony zostaje stan wojenny. Następnego dnia na ulice wjeżdżają czołgi. Żołnierze przejmują kontrolę nad miastami, wprowadzają godzinę policyjną, a armia pacyfikuje strajkujących robotników. Dziennikarze państwowi próbują zdyskredytować opozycję pod przewodnictwem Lecha Wałęsy, a członkowie Solidarności trafiają do więzień. Propaganda działa na pełnych obrotach. Zaczyna się reglamentacja towarów, kolejki po papier toaletowy i inne absurdalne próby zduszenia ducha wolności i niezależności. Czy Polska zapłacze nad swoim losem, czy raczej wyśmieje farsowy teatr, w którym to ona gra główną rolę?

Uzasadnienie werdyktu jury: Z pozornie niepotrzebnych materiałów powstało coś absolutnie fascynującego. Fantastyczny montaż, czyli koronkowa robota przy przekopywaniu archiwów, odczarowująca skostniały w społecznej świadomości obraz jednego z trudniejszych okresów historii Polski drugiej połowy XX wieku. Dzięki twórcom mamy możliwość zajrzenia dosłownie za kulisy emblematycznych obrazów tamtej epoki. Takiego obrazu stanu wojennego jeszcze dotąd nie było.

Nagrody te mają szczególne znaczenie, ponieważ wszystkie filmy, które je otrzymały, automatycznie trafiają do listy filmów studyjnych.

Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego wyjątkowego wydarzenia i gratulujemy twórcom obu filmów! Dziękujemy naszym jurorom za ich zaangażowanie, wnikliwość i trud w ocenie filmów!