Stowarzyszenie Kin Studyjnych patronem Festiwalu Kamera Akcja!

wróć
10-10-202316:59
Stowarzyszenie Kin Studyjnych patronem Festiwalu Kamera Akcja! – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Festiwal Kamera Akcja rusza w tym tygodniu. Stowarzyszenie Kin Studyjnych objęło patronat nad wydarzeniem!

Festiwal Kamera Akcja cieszy się wielką popularnością, a organizatorzy, by dorównać oczekiwaniom uczestników, ciągle podnoszą programową poprzeczkę. Także i w tym roku festiwalowicze mogą liczyć na najlepsze filmowe perełki nagradzane na całym świecie. W tym roku skrupulatnie szukamy dla widzów najlepszych tytułów, osobiście przeczesując największe festiwale i nowe produkcje uznanych mistrzów, m.in. podczas Berlinale, Cannes, ale także oglądając mnóstwo propozycji, które mogą stać się niezapomnianymi odkryciami nadchodzącej edycji FKA. Nie zawahamy się ich pokazać w Łodzi – zapowiada Przemysław Glajzner, dyrektor festiwalu.

Uczestnicy Kamery Akcji mogą być pewni, że zobaczą tytuły, które szczególnie zapadną im w pamięć i nie zostawią ich obojętnymi. Cannes to prawie 2 tygodnie bieganiny pomiędzy seansami, a w Berlinie ponad tydzień. Nie baliśmy się zaliczyć wpadek filmowych, a to wszystko po to, aby widzowie dostali prawdziwie elektryzujące kino. Festiwal Kamera Akcja zbiera to, co najlepsze z największych festiwali i kondensuje wszystko w 4-dniowej formie (od kilku lat z przedłużeniem na 4 dni online) – a to wszystko dla kinomanów, którym nie dane jest ruszyć w świat i spędzić kilkanaście dni w sali kinowej – dodaje Malwina Czajka, dyrektorka festiwalu. Uczestnicy będą mogli obejrzeć specjalnie wyselekcjonowane, odważne filmy, których projekcje odbędą się w budynku-historii – Szkole Filmowej w Łodzi (12-15 października), a także uzyskać dostęp do ekskluzywnych tytułów online, na platformie Think Film (16-19 października). Szczegóły dotyczące sprzedaży karnetów znajdują się na stronie festiwalu: www.kameraakcja.com.pl.

Trzecia w historii reżyserka, która zdobyła w Cannes Złotą Palmę – Justine Triet – to bohaterka pierwszej sekcji 14. FKA. Widzowie podczas Kamery Akcji poznają drogę, która zaprowadziła ją do zdobycia tego największego i pożądanego przez wszystkich filmowców lauru. Podróż ta rozpocznie się filmem „Age of Panic”, pełnometrażowym debiutem fabularnym reżyserki, którego pokaz odbył się w Cannes w ramach sekcji ACID w 2013 roku. W programie znajdzie się także „In Bed with Victoria” oraz „Sybilla” (2019).
Tegoroczna sekcja Klasyka krytyka to nie tylko gratka dla zaciętych kinomanów, ale także miłośników musicali. 14. edycja Kamery Akcji przybliży widzom twórczość Jacques’a Demy’ego – francuskiego reżysera i przedstawiciela Nowej Fali, w którego dziełach doszukać się można inspiracji rodem z klasycznych hollywoodzkich musicali, bajek czy nawet japońskich mang. Partnerem sekcji Klasyka Krytyka jest Instytut Francuski w Warszawie.

14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi oraz od 16 do 19.10.2023 online na platformie Think Film.

Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Partnerem festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”.