Stowarzyszenie Kin Studyjnych patronuje 16. Edycji Festiwalu Górskiego – Adrenalinium.
FESTIWAL GÓRSKI ADRENALINIUM to trzydniowe wydarzenie filmowo – górskie z najlepszymi filmami podróżniczymi, gośćmi, panelami eksperckimi, warsztatami i koncertami. W tym roku zamierzamy zaprosić m. in. Annę Tybor, Adama Wajraka czy Stones of Travel. Część działań przenosimy do namiotu, jurty oraz w plener, dzięki czemu wzbogacamy festiwal o warsztaty dla rodzin i dzieci, stoiska lokalnych rękodzielników, plogging biegowy (bieganie z dbaniem o środowisko), a także koncerty i wystawy.
Odbywająca się od 15 lat w stolicy Żywiecczyzny impreza ma swoją tradycję, wierną widownię i miejsce na festiwalowej mapie Polski, od lat łącząc miłośników kina i tematyki górskiej. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 20-22 października w studyjnym Kinie Janosik w Żywcu.
W programie Festiwalu, jak co roku, znajdzie się mnóstwo interesujących wydarzeń, pokazów, spotkań i warsztatów. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych o tematyce związanej z nazwą Festiwalu zapraszamy młodych, często początkujących twórców, dla których Festiwal jest szansą na zaistnienie na dużym ekranie. W ramach Przeglądu Filmów Długometrażowych pokazujemy tytuły wyselekcjonowane z największych festiwali górskich na świecie i w Polsce, m.in. z Festiwalu w Lądku-Zdroju.
Nieodłącznym elementem ADRENALINIUM są spotkania z gośćmi: niezwykłymi ludźmi o różnych doświadczeniach i umiejętnościach, którzy często pokonują własne bariery w drodze do celu, a swoją postawą i opowieściami motywują innych do podejmowania wysiłków. Naszymi gośćmi byli do tej pory m.in. Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki, Janusz Gołąb, Gosia Wojtaczka, Eliza Kubarska, Tomek Mackiewicz, Aleksander Lwow, Michał Woroch, Aleksander Doba, Kamila Kielar, Rafał Fronia. W tym roku chcemy zaprosić do nas m.in. Annę Tybor i Adama Wajraka.
Podczas Festiwalu podejmujemy też tematy społecznie istotne, do rozmów zapraszając ekspertów i specjalistów. W tym roku porozmawiamy o tym, jak osoby z niepełnosprawnościami mogą realizować się w ekstremalnych wyprawach.
Dla najmłodszych uczestników Festiwalu przygotowujemy specjalne warsztaty: etnologiczne, podróżnicze, speleologiczne, goprowskie (ratownicze) we współpracy z lokalnym Oddziałem PTTK, bielskim PTT, GOPRem i marką „Opowiadamy o Świecie”. Od lat swoje stałe miejsce w programie Festiwalu ma też Scena Muzyczna, na której do tej pory mieliśmy okazję usłyszeć nagrodzoną Paszportem Polityki „Hańbę”, bałkańską „Dikandę”, Czerwie z Markiem Tomalikiem czy słowiańskiego „Żywiołaka”.
Festiwal Górski ADRENALINIUM to wydarzenie o ugruntowanej pozycji oraz wciąż powiększającym się gronie odbiorców i przyjaciół, którzy co roku wyruszają z nami na tę pełną wrażeń filmową wyprawę.
Rozwijamy festiwal z dbałością o kontent merytoryczny oraz lokalny charakter, dzięki czemu wydarzenie staje się turystycznym magnesem dla Żywca i Podbeskidzia, a przy tym doskonałą marką regionu.