Twórca filmu CHLEB i SÓL – Damian Kocur nominowany do Odkryć Empiku 2022

wróć
17-01-202314:57
Twórca filmu CHLEB i SÓL – Damian Kocur nominowany do Odkryć Empiku 2022 – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Stowarzyszenie Kin Studyjnych partnerem dystrybucji filmu CHLEB I SÓL w reżyserii Damiana Kocura, który został nominowany do Odkryć Empiku 2022 w kategorii Film.

Damian Kocur otrzymał nominację do tegorocznych Odkryć Empiku 2022 w kategorii Film za „Chleb i sól”. Decyzję podjęło Jury, w którym zasiadają laureaci nagrody z poprzednich lat, cenione osobowości ze świata kultury, dziennikarskie autorytety oraz eksperci Empiku: Łukasz Grzegorzek, Dawid Ogrodnik, Katarzyna Borowiecka, Izabela Szymańska i Maciej Tomaszewski. To kolejne wyróżnienie dla pełnometrażowego debiutu Damiana Kocura, inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami i zagranego przez naturszczyków.

„To zdecydowanie jedno z odkryć filmowych 2022 roku, o czym zaświadczają nagrody w Wenecji oraz Gdyni. Jego zmysł dokumentalisty i wyczulone ucho na prawdę sprawiają, że jego film jest obdarty z wszelkiego bogactwa, jakie daje sztuka filmowa, przez co jest na wskroś dojmujący. Boimy się takich reżyserów, gdyż głęboko nas doświadczają. Jednocześnie jak najszybciej chcemy o nich zapomnieć, dlatego nominacja w kategorii odkrycie”, powiedział Dawid Ogrodnik.

W jednej z głównych ról w filmie „Chleb i sól” wystąpił Tymoteusz Bies – utalentowany uczestnik Konkursu Chopinowskiego i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a partnerują mu m.in. znani z hip-hopowej sceny Bartosz „Intruz” Olewiński i Wojciech „TPS” Walkiewicz. Za produkcją stoją Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska, którzy pracowali przy takich obrazach jak: „Sala samobójców. Hejter”, „Supernova” i „Cicha noc”.

Partnerem dystrybucji filmu jest
Stowarzyszenie Kin Studyjnych.
W kinach studyjnych od 27 stycznia 2023

„Chleb i sól” Damiana Kocura jak w soczewce skupia rodzime lęki, kompleksy i uprzedzenia wobec obcych. Polityka.pl

Uderza w nasze sumienia. Artur Zaborski, Newsweek

Wspaniały film! Damian Jankowski, Filmweb.pl

Kocur, niczym niegdyś bracia Dardenne, wymarzył sobie, że będzie kręcił filmy kipiące życiem, ale życiem nie udawanym, nie zagranym, ale jak gdyby podpatrzonym przez przypadek. Chodzi o poczucie widza, że jest wewnątrz pokazywanych wydarzeń (…), podgląda bohaterów. Łukasz Maciejewski, Interia.pl

Kocur jest objawieniem i wielkim talentem polskiego kina. Kino bezkompromisowe, mocne, znakomicie zagrane i emocjonalnie przeszywające. Jest jednym z najciekawszych debiutów w polskim kinie ostatnich lat. Łukasz Adamski, Film.Interia.pl

Takie filmy chłonie się całym sobą. To kino śmiałe, na jakie czekałam. To kino, na jakie wszyscy czekaliśmy. Maja Chitro, Elle.pl

Wielki debiut, błyskotliwa analiza polskiej współczesności. Przemysław Gulda, Gazeta Wyborcza

Kameralna perełka. Łukasz Kołakowski, Moviesroom.pl

Uderza realizmem. Maciej Drzażdżewski, Wprost.pl

Kino przenikliwe i dojrzałe. Anna Tatarska, Wyborcza.pl

Opis filmu: Tymek – młody pianista, student Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego – wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między swoimi kolegami, a pracownikami arabskiego pochodzenia. Spirali, której finał okaże się być tragiczny w skutkach.

Gatunek: dramat

Dystrybucja: Kino Świat www.kinoswiat.pl

Producent: Studio Munka

Produkcja: Polska 2022

Reżyseria i scenariusz: Damian Kocur („Dalej jest dzień”, „Moje serce”, „Powrót”, „To, czego chcę”, „21 dni”)

Obsada: Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Bartosz „Intruz” Olewiński, Nikola Raczko, Dawid Piejko, Nadim Suleiman, Nadeem Shalave, Małgorzata Puzio, Julia Sauerbier, Wojciech „TPS” Walkiewicz

Premiera: 27 stycznia 2023

Damian Kocur. Reżyser i operator. Absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz doktorant Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest autorem nagradzanych na arenie międzynarodowej filmów krótkometrażowych. Jego ostatni film, „Dalej jest dzień” zdobył m.in. nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego na międzynarodowych festiwalach filmowych w Trieście i w Teheranie, nagrodę za najlepszy film europejski na festiwalu w Clermont-Ferrand oraz został zakwalifikowany do nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej. Był też pokazywany na przeglądzie New Directors / New Films w MOMA w Nowym Jorku w 2021 roku. Jako filmowiec Kocur śledzi wiarygodność emocji na ekranie, a za najważniejszy swój cel uważa autentyczność prezentowanych postaci i ich historii.