UCIECZKA NA SREBRNY GLOB – w kinach od 12 listopada

wróć
27-10-202113:12
UCIECZKA NA SREBRNY GLOB – w kinach od 12 listopada – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Film wyróżniony Nagrodą Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim podczas 18. edycji Millennium Docs Against Gravity!

Jury w składzie: Sara Broniszewska (Kino Atlantic), Marlena Gabryszewska (Kino Elektronik, prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych) oraz Piotr Olak (Kino Luna) przyznali nagrodę filmowi „Ucieczka na srebrny glob” Kuby Mikurdy, swój wybór uzasadniając: „Niezależnie od czasów kultura powinna być apolityczna, a artysta wolny w swobodzie tworzenia i wyrażania siebie. Za niezwykle dojrzałą warsztatowo, uniwersalną i ciekawą poznawczo opowieść o ambitnym, niedocenionym twórcy tworzącym w czasach, gdy reżim tłamsił kulturę a jednostka nic nie znaczyła”.

Nagrodą jest wsparcie promocyjne dystrybucji w kinach studyjnych. Dystrybutorem filmu jest Against Gravity.

OPIS FILMU: Rok 1975. Po kilku latach wymuszonej emigracji młody reżyser Andrzej Żuławski wraca do Polski. Jego sytuacja w kraju jest niepewna. Po „Trzeciej części nocy” (1971) – dobrze przyjętym debiucie nakręcił szokującego „Diabła” (1972), który z miejsca trafił na półkę a z reżysera uczynił persona non grata. Na domiar złego rozpada się jego rodzina. Żona – Małgorzata Braunek wnosi o rozwód. By poprawić swoją pozycję i uciec od osobistego dramatu, Żuławski podejmuje się tytanicznego zadania, realizacji największego filmu w historii polskiej kinematografii – eposu science-fiction „Na srebrnym globie”. Jeśli mu się uda, trafi do panteonu polskiego kina. Jeśli nie – jego kariera w Polsce będzie skończona.

„Na srebrnym globie” (1976/1987) Andrzeja Żuławskiego mogło stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii. Rozmach produkcyjny, gwiazdorska obsada, rewolucyjne kostiumy i scenografia zapowiadały arcydzieło. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed zakończeniem zdjęć? Czy zdecydowały o tym względy ekonomiczne,  polityczne, artystyczne, czy osobiste? Pozostał film-legenda, który nadal inspiruje filmowców z całego świata, podobnie jak emocje ekipy, równie silne dzisiaj co czterdzieści lat temu.

Ucieczka na srebrny glob” to film o największej tajemnicy i największym, niespełnionym, marzeniu polskiego kina.

Przedstawiamy plakat autorstwa Marcina „Semafora” Rzadkowskiego. W jego centrum triumfalnie stoi młody Andrzej Seweryn, grający kluczową postać w „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego – Marka Zwycięzcę, alter ego samego reżysera.

Autorami fotosów z planu „Na srebrnym globie” użytych w kolażu na plakacie są Stefan Kurzyp i Andrzej J. Jaroszewicz