Uroczysta premiera Najlepszych Krótkich Metraży ze Studia Munka

wróć
16-03-202317:33
Uroczysta premiera Najlepszych Krótkich Metraży ze Studia Munka – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Wczoraj w warszawskim kinie studyjnym Kinoteka odbyła się uroczysta premiera cyklu „Najlepsze Krótkie Metraże 2022/ Vol. 1”. Obecnością zaszczycili pokaz między innymi Małgorzata Bogdańska („Wszyscy jesteśmy Chrystusami”), Karolina Porcari („Korona królów. Jagiellonowie”), Bartosz Obuchowicz („Czas honoru”, „Na dobre i na złe”), Marcin Janos Krawczyk („Pewnego razu na krajowej jedynce”, „Plebania”) oraz Dariusz Toczek („W rytmie serca”). Prezentowane na wydarzeniu filmy będzie można obejrzeć w kinach studyjnych w całej Polsce już od 17 marca.

Organizator pokazu i dystrybucji filmów – Stowarzyszenie Kin Studyjnych wraz ze Studiem Munka stawiają na rozwój oraz popularyzowanie działalności młodych filmowców. Dzięki realizowanej przez Stowarzyszenie ogólnopolskiej kinowej dystrybucji, szeroka publiczność będzie mogła zapoznać się z reżyserskimi dokonaniami trzech debiutantów – Karoliny Porcari, Marcina Janosa Krawczyka czy Jakuba Radeja.

W filmie „Victoria” (reż. Karolina Porcari) zobaczymy Katarzynę Figurę, Małgorzatę Bogdańską i Piotra Cyrwusa. Film zdobył Nagrodę im. Bokińca na festiwalu w Gdyni, Srebrnego Smoka na Festiwalu Filmowym w Krakowie, Grand Prix na festiwalu w Nowogardzie oraz nominację do nagrody im. Machulskiego za najlepszy scenariusz.


Z kolei film „Wróbel” (reż. Marcin Janos Krawczyk)  to wzruszający komediodramat z rewelacyjną pierwszoplanową kreacją Dariusza Toczka i towarzyszącymi mu: Piotrem Głowackim oraz Bartoszem Obuchowiczem. Wielbicieli mocnego, wciągającego kina uwiedzie „The Followers. Odpalaj Lajwa” w reżyserii Jakuba Radeja. Wcielający się w główną rolę Ignacy Liss, niczym bohater doskonałego „Musimy porozmawiać o Kevinie” oraz Katarzyna Herman i Adam Borysowicz zagwarantują emocjonalny rollercoaster. Film zdobył Nagrodę Specjalną na festiwalu filmów fabularnych w Gdyni, a pierwszoplanowi aktorzy zostali nominowani do Nagrody im. Jana Machulskiego.

„FOLLOWERS. ODPALAJ LAJWA”

OPIS FILMU: W Europejskim Liceum Społecznym rozpoczyna się rok szkolny. Będzie wyjątkowo, ponieważ ma przyjechać noblistka Olga Tokarczuk. Będzie wyjątkowo, bo licealista Adam i jego kolega z internetu mają szczególny plan na transmisję on-line.

Reżyseria: Jakub Radej
Scenariusz: Jakub Radej
Obsada: Ignacy Liss , Adam Borysowicz, Wiktoria Kruszczyńska, Maja Wolska, Katarzyna Herman, Zofia Świątkiewicz, Wiktoria Supryn, Sławomir Grzymkowski, Jan Mela, Marta Ścisłowicz
Czas trwania: 29 minut
Zdjęcia: Mateusz Golis
Scenografia: Alicja Kokosińska, Maciej Perkowski
Kostiumy: Wiola Uliasz
Dźwięk: Anna Stadniczeńko
Montaż: Paweł Łukaszewski
Charakteryzacja: Katarzyna Berć
Kierownictwo produkcji: Edyta Bełza
Producent wykonawczy: Natalia Łodygowska
Producenci: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska
Produkcja wykonawcza: Mizar Films
Produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka
Koprodukcja: TVN Film, CANAL+ Polska, All For Movies
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Reżyser Jakub Radej – Urodzony w 1991 roku. Reżyser i scenarzysta krótkich form fabularnych, dokumentalnych, telewizyjnych i wideoklipów. Studiował w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach i Szkole Wajdy. Zdobywca kilkudziesięciu nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. za najlepszy dokument w Clermont-Ferrand 2018 czy za najlepszy dokument oraz najlepszą fabułę na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Młodzi i Film 2017 i 2018.

„VICTORIA”

OPIS FILMU: Amelia, atrakcyjna kobieta w średnim wieku, od wielu lat żyje w małżeństwie
z rekonstruktorem średniowiecznych bitew. Związek stopniowo popada w rutynę, a przy tym nie daje kobiecie seksualnego spełnienia. Pięćdziesięciolatka nie jest nawet świadoma własnych pragnień i potrzeb. To, co przez całe życie pozostawało uśpione, zacznie budzić się wraz ze znalezieniem tajemniczej przesyłki pod drzwiami mieszkania.


Reżyseria: Karolina Porcari
Scenariusz: Karolina Porcari, Krzysztof Szekalski
Obsada: Katarzyna Figura, Piotr Cyrwus, Małgorzata Bogdańska
Czas trwania: 28 minut
Zdjęcia: Tomasz Wierzbicki
Scenografia: Mateusz Mioduszewski
Kostiumy: Olga Turczak
Muzyka: Hubert Zelmer. Joanna Halszka Sokołowska, Daniel Pigoński
Dźwięk: Natalia Sikorska, Bartosz Putkiewicz
Montaż: Anna Morawiec
Charakteryzacja: Marta Szczerkowska
Kierownictwo produkcji: Natalia Kuna
Producent wykonawczy: Natalia Łodygowska
Producenci: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska
Produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka. TVN, Mizar Films, All For Movies, Boss of Toys
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Reżyserka Karolina Porcari – Mająca włosko-polskie korzenie aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, scenarzystka i reżyserka. Autorka „Victorii” jest absolwentką Wydziału Aktorstwa w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz kursu „Studio Prób” w warszawskiej Szkole Wajdy.

„WRÓBEL”

OPIS FILMU: Jaśliska, wieś na Podkarpaciu. Wróbel, mężczyzna w średnim wieku, zniszczył swoje relacje z żoną
i 12-letnim synem, popadając w pogłębiający się alkoholizm. Przyjazd ekipy filmowej, realizującej zdjęcia w małej miejscowości i propozycja zagrania epizodu w filmie, stają się dla mężczyzny szansą na wyjście z kryzysu i odzyskanie rodziny. Czy spotkanie z filmowcami odmieni jego dotychczasowe życie?

Reżyseria: Marcin Janos Krawczyk
Scenariusz: Jarosław Strzała
Obsada: Zuzanna Wierzbińska, Dariusz Toczek, Bartosz Obuchowicz, Robert Wrzosek
Czas trwania: 25 minut
Zdjęcia: Andrzej Wojciechowski
Muzyka: Igor Przebindowski, Marcin Sady
Scenografia: Natalia Grabowska
Kostiumy: Anna Marciniak-Ławska
Charakteryzacja: Olivia Dudek, Staszek Doliński
Dźwięk: Paweł Rytelewski
Montaż: Mirosław Kłopotowski
Reżyser castingu: Marta Żywiec
Kierownictwo produkcji: Barbara Ławska
Producent wykonawczy: Marcin Janos Krawczyk
Producenci: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska
Produkcja wykonawcza: Janos Film Production
Produkcja: Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Koprodukcja: TVN Film, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Reżyser Marcin Janos Krawczyk – Aktor, reżyser, scenarzysta, producent. Urodzony w 1978 roku. Członek SFP. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz PWST we Wrocławiu. Po szkole teatralnej pracę rozpoczął w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Reżyser filmów dokumentalnych Rendez-vous, Sześć tygodni, Matka 24h oraz Ziemia bezdomnych, prezentowanych i nagradzanych na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. na MFF w Berlinie, Międzynarodowym Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie i Kanadyjskim Międzynarodowym Festiwalu Dokumentów Hot Docs.