Wręczono nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych – „Kiniarz Roku”

wróć
15-09-202113:52
Wręczono nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych – „Kiniarz Roku” – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

We wtorek, 14 września w kieleckim kinie „Fenomen” podczas gali otwarcia IX Konferencji Kin Studyjnych po raz siódmy wręczono nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych „Kiniarz Roku” za rok 2021.

Nagroda trafiła w ręce Urszuli Biel z gliwickiego kina „Amok”.

Ceremonię wręczenia nagrody poprowadzili Marlena Gabryszewska prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych, Piotr Zakens – Przewodniczący Rady Sieci Kin Studyjnych i dziennikarz Błażej Hrapkowicz.

Wręczając nagrodę – Piotr Zakens wygłosił laudację dla laureatki. Urszula Biel – Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach, w 1985 ukończyła studia kulturoznawcze na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego, później pracowała w Instytucji Filmowej „Silesia-Film”.  W 1990 roku  Ula, rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a doktorat obroniła w 1995 w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. W międzyczasie, w latach 1993-1999 prowadziła Agencję Filmową „Promocja” w Gliwicach.

Tyle faktów na podstawie jej biogramów z Internetu, natomiast my znamy Ulę głównie z jej pracy w kinie Amok w Gliwicach, a jej dokonania tam symbolizują statuetki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, które zostały zdobyte w kategorii Kino za rok 2013 i w kategorii Edukacja Filmowa za rok 2017. Znamy ją także z naszych spotkań branżowych, pracy społecznej w Stowarzyszeniu Kin Studyjnych i Radzie Kin Studyjnych oraz zaangażowaniu przy różnych tematach i sprawach dotyczących kin studyjnych, których ostatnio jest coraz więcej.

Urszula Biel jest też autorką pierwszej monografii dziejów kina na Górnym Śląsku „Śląskie kina między wojnami czyli przyjemność upolityczniona (2002) oraz współautorką pozycji Kina i okolice. Z dziejów X muzy na Śląsku. A w tym roku została wydana jej nowa książka – „Kultura filmowa prowincji górnośląskiej. Kina, właściciele, widzowie” , która tylko dowodzi, że Ula jest naprawdę wielką Kiniarą i ewidentnie zasługuje na naszą nagrodę – Kiniarz Roku 2020!

Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.