Wymieniamy doświadczenia z przedstawicielami kin studyjnych z całego świata

wróć
20-03-202514:35
Wymieniamy doświadczenia z przedstawicielami kin studyjnych z całego świata – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Wymieniamy doświadczenia z przedstawicielami kin studyjnych z całego świata

Ministra Hanna Wróblewska uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami CICAE – Międzynarodowej Konfederacji Kin Studyjnych, do której należy także polskie Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Rozmowy dotyczyły przyszłości kin studyjnych oraz roli jaką pełnią, oferując odbiorcom możliwość obejrzenia tzw. filmów niszowych – artystycznych, docenianych na festiwalach międzynarodowych.

W spotkaniu z ministrą Hanną Wróblewską i przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uczestniczyli przedstawiciele CICAE: Christian Braeuer – prezes CICAE, przewodniczący niemieckiego Stowarzyszenia AG-Kino, Marlena Gabryszewska – wiceprzewodnicząca CICAE, prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych oraz członkowie zarządu CICAE: Laurent Callonnec – także członek zarządu francuskiego Stowarzyszenia AFCAE, Hannele Marjavaara z finlandzkiego kina Tapiola, Detlef Rossmann – honorowy Prezydent CICAE, Sebastian Naumann – General Delegat CICAE, a także Michele Crocchiola, Giuliana Fantoni – reprezentanci włoskiego stowarzyszenia kin studyjnych FICE.

Przedstawiciele największych europejskich stowarzyszeń przybyli do Warszawy na zaproszenie Stowarzyszenia Kin Studyjnych, które jest członkiem CICAE od 2023 roku a prezeska SKS od 2024 roku pełni funkcję VP CICAE, by wspólnie pochylić się nad sytuacją kin studyjnych w całej Europie oraz najważniejszymi wyzwaniami, które dotyczą przede wszystkim ochrony rynków lokalnych poprzez zachowanie geoblockingu, rozwoju technologicznego kin oraz ich dostępności, a także współpracy na linii kina-dystrybutorzy. Rozmowy dotyczyły strategii na najbliższe lata w obszarze Audience Development, rozwiązań legislacyjnych zabezpieczających kina przed skutkami zmian geopolitycznych na świecie oraz projektu rozporządzenia europejskiego w obszarze raportowania i współpracy z FIAD (Międzynarodowe Stowarzyszenie Dystrybutorów).

W czasie trzydniowej wizyty w Polsce zagraniczni goście mieli także okazję spotkać się z Kierowniczką Działu Współpracy Międzynarodowej Polskiego Instytutu Sztuki filmowej – Mileną Drinčić, dyrekcją Filmoteki Narodowej- Instytutu Audiowizualnego – Tomaszem Kolankiewiczem i Agnieszką Wolak oraz Dyrektorką Artystyczną Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Joanną Łapicką, a także Dyrektorem Departamentu Prawa Autorskiego i Filmu MKiDN – Maciejem Dydo. Ważną częścią spotkania była także możliwość zwiedzenia studyjnych kina stolicy m.in. kino Iluzjon, Muranów, Kinotekę i Kulturę i porozmawiać z ich przedstawicielami. Wizyta Zarządu CICAE w Polsce była doskonałą okazją, by przybliżyć gościom specyfikę funkcjonowania rynku polskiego, a także umocnić znaczenie narodowego Stowarzyszenia w strukturach międzynarodowych. Multilateralne rozmowy otworzyły możliwości nowych działań mających na celu promocję polskiego kina za granicą, ale także podtrzymały współpracę CICAE z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, podczas którego od ubiegłego roku wręczana jest nagroda specjalna przedstawicieli kin studyjnych CICAE.

CICAE – Międzynarodowa Konfederacja Kin Studyjnych

CICAE (Confédération Internationale des Cinémas d’Art et d’Essai) to stowarzyszenie non-profit zrzeszające blisko 2 600 kin studyjnych w 46 krajach świata dzięki współpracy 14 krajowych i regionalnych sieci kin studyjnych z Belgii, Chile, Francji, Niemiec, Włoch, Węgier, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Wenezueli, Azji i krajów arabskojęzycznych. Do stowarzyszenia należą także pojedyncze kina, które nie były jeszcze reprezentowane przez krajową sieć, oraz festiwali na całym świecie.

CICAE zostało powołane w 1955 r. przez krajowe stowarzyszenia kin studyjnych Francji, Niemiec, Holandii i Szwajcarii. Jego celem jest promocja różnorodności kulturowej sztuki filmowej w kinach i na festiwalach, a jednym z głównych działań przygotowywanie rozwiązań legislacyjnych dotyczących branży audiowizualnej na potrzeby Parlamentu Europejskiego oraz podnoszenie profesjonalizacji branży poprzez realizację szkoleń, oraz przyznawanie nagrody CICAE na najważniejszych festiwalach.

Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za otwartość na rozmowę i wparcie organizacyjne.

Liczymy na to, że spotkanie to będzie pierwszym z serii, które pozwoli na rozwój polskich kin, a także zwiększenie rozpoznawalności polskiego kina za granicą.

fot. Sylwia Olszewska