Zakończył się 3. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych

wróć
27-10-202311:13
Zakończył się 3. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

3. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych już za nami.

Przedpremierowym pokazem nagrodzonego na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, filmu Piotra Biedronia „W nich cała nadzieja” 22 października zakończył się 3. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych!

W ramach tegorocznej odsłony Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych mieszkańcy stolicy mieli okazję oglądać pokazy filmów różnych gatunków i stylów, nagradzane na krajowych i międzynarodowych festiwalach w 13 kinach studyjnych w całej Warszawie.

Podczas 7 dni w 13 stołecznych kinach studyjnych zaprezentowano 4 przedpremiery, w tym film otwarcia „La Chimerę” nominowanej do Oscara włoskiej reżyserki Alice Rohrwacher, impresjonistyczny obraz łagodności „20 000 gatunków pszczół”, magiczną opowieść o dorastaniu „Kajtek Czarodziej” czy wspomniany już film zamknięcia. Tytuły te wkrótce pojawią się w regularnej dystrybucji w kinach studyjnych w całej Polsce.

Dzięki zaangażowaniu Czeskiego Centrum, Słowackiego Instytutu oraz Goethe-Institut mogliśmy obejrzeć 3 filmy z klasyki kina europejskiego: „Miłość blondynki” Miloša Formana, unikat na światową skalę, wpisany do rejestru UNESCO – „Janosik” Jaroslava Siakeľa z muzyką na żywo w wykonaniu multiinstrumentalisty Zbigniewa Chojnackiego oraz arcydzieło kina niemieckiego „Aguirre, gniew boży” w reżyserii Wernera Herzoga. Po raz pierwszy w Polsce, dzięki wsparciu Instytutu Camõesa i Instytutu Francuskiego obejrzeliśmy kolejne 2 tytuły europejskie, które miały swoją polską premierę podczas tegorocznej edycji Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych. Laureat aż 14 nagród – epicki dramat portugalski oparty na kanwie powieści – „Gniew” z 2018 roku w reżyserii Sérgio Tréfauta, a także „India Song” francuskiej reżyserki, pisarki i scenarzystki Marguerite Duras.

Nie zabrakło polskiego akcentu w postaci jednego z najważniejszych filmów przełomu politycznego 1989 roku, nagrodzonego licznymi wyróżnieniami filmu Wojciecha Marczewskiego – „Ucieczka z kina Wolność”.

Najważniejsze wydarzenie towarzyszące Tygodniowi Warszawskich Kin Studyjnych miało miejsce w sobotni wieczór, poświęcony wybitnemu polskiemu twórcy Wojciechowi Jerzemu Hasowi. Jednym z kluczowych punktów programu było uroczyste wręczenie nagrody im. Wojciecha Jerzego Hasa Agnieszce Smoczyńskiej, którego dokonała wdowa po reżyserze Wanda Ziembicka-Has, która także jest fundatorką nagrody. Kolejnym punktem wieczoru była rozmowa o życiu i twórczości reżysera z zaproszonymi gośćmi i współpracownikami artysty oraz premiera kolekcjonerskiego albumu filmowego Wojciecha Jerzego Hasa wydawanego przez DI Factory. A dzięki uprzejmości Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych zebrani licznie widzowi mogli po raz pierwszy obejrzeć na dużym ekranie odrestaurowaną wersję filmu „Pożegnania” laureata nagrody FIPRESCI na Festiwalu w Locarno. Dopełniającym elementem była mini wystawa plakatów kinowych z epoki, powstałych do filmów Hasa, a stworzonych przez uznanych polskich twórców i grafików i wreszcie , uświetniająca bogaty w wydarzenia „Wieczór z Hasem” – to było prawdziwe święto kina!

Podczas tegorocznej edycji ‘tygodnia’ zaprosiliśmy seniorów na seans jednego z najpiękniejszych tegorocznych filmów, polskiego kandydata do Oscara filmu „Chłopi”. Ach co to była za emocjonująca rozmowa po seansie. I to wszystko w godzinach atrakcyjnych dla starszych widzów. Robimy wszystko by nie wykluczać. Dlatego pamiętaliśmy o specjalnych potrzebach naszych widzów, zapraszając na projekcję ubiegłorocznego odkrycia, fenomenalnego dramatu Damiana Kocura „Chleb i sól”, która odbyła się z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

Dodatkowo spotkaliśmy się na finisażu wystawy plenerowej pt. „7 ujęć Tęczy” w sercu Żoliborza, gdzie dzięki staraniom Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy modernizowane jest kino Tęcza! Przez historię miejsca przeprowadziły nas kuratorki wystawy Joanna Rożen-Wojciechowska i Izabela Wyciszkiewicz, odkrywając przed nami niezwykłe opowieści i zarażając pasją i miłością do Tęczy.

Zależało nam by 3. TWKS stał się miejscem do wymiany doświadczeń i twórczej inspiracji. I tak spotkaliśmy się na panelu dyskusyjnym, by rozmawiać o wielu aspektach działalności kin w Warszawie, z praktykami oraz przedstawicielkami instytucji, których misją jest wspieranie i ratowanie dziedzictwa kulturowego jakim są kina studyjne.

Nowością tegorocznej edycji była kinowa gra miejska, która przyniosła wiele radości i frajdy uczestnikom, którzy dali się namówić do poszukiwania tajemniczego kina, zdobywając nagrody ufundowane przez naszych partnerów: Aurora Films, Best Film, Galapagos Films, Kino Świat, M2 Films oraz Kina: Iluzjon, Kultura, Stajca Falenica, U-jazdowski Kino oraz Wisła.

Warto podkreślić, że Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych był nie tylko okazją do oglądania filmów, ale także do tworzenia nowych kontaktów, wymiany pomysłów i celebrowania sztuki filmowej. Publiczność, widzowie tego wydarzenie bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach z twórcami, a te były nieodłącznym elementem pokazów filmowych. Ta edycja z pewnością pozostanie w pamięci jako wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło uwagę branży filmowej i pasjonatów kina.

Dziękujemy naszemu mecenasowi, Biuru Kultury Miasta Stołecznego Warszawy, dzięki któremu ten wspaniały pomysł rośnie w siłę i rozwija się z roku na rok.

Dziękujemy partnerom: Czeskiemu Centrum, Goethe-Institut, Instytutowi Camoesa, Instytutowi Słowackiemu, Instytutowi Francuskiemu, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych za Waszą nieocenioną pomoc i wsparcie w promocji i organizacji poszczególnych wydarzeń.

Z całego serca dziękujemy patronom medialnym, serwisom Pełna Sala, Filmawka i Klatki na oczach – Blog Robert Siwczyka za wzbogacanie treściami i umożliwianie użytkownikom Internetu dostępu o naszym święcie.

Dziękujemy kiniarkom i kiniarzom za udostępnienie gościnnych progów swoich kin, za otwartość i poświęcony czas: Amondo, Atlantic, Elektronik, Iluzjon, Kinoteka, Kultura, Luna, Muranów, Praha, Kino na boku, Stacja Falenica, U-Jazdowski, Wisła.

I wreszcie dziękujemy widzom, że mimo jesiennej aury, skorzystali z propozycji kin studyjnych!

Wierzymy, że zobaczymy się w przyszłym roku! Trzymajcie za to kciuki!