Zakończyło się 3. Forum Edukacji Filmowej

wróć
27-03-202417:04
Zakończyło się 3. Forum Edukacji Filmowej – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

W dniach od 19 do 21 marca w katowickim Kinoteatrze Rialto odbyło się 3. Forum Edukacji Filmowej, które zgromadziło miłośników filmu, pasjonatów edukacji filmowej, twórców, nauczycieli oraz inne zainteresowane osoby w celu wspólnego dzielenia się wiedzą, doświadczeniami i inspiracjami.

Forum oferowało bogaty program obejmujący różnorodne warsztaty, szkolenia, panele dyskusyjne, pokazy filmów edukacyjnych oraz niezwykłe spotkania z twórcami. W trakcie tych trzech dni uczestnicy mieli okazję pogłębić swoje umiejętności w zakresie działań edukacyjnych poznać nowe metody współpracy z młodzieżą oraz dowiedzieć się o najnowszych trendach w edukacji filmowej.

Warsztaty oferowały praktyczne podejście do nauczania poprzez film, wskazując jak efektywnie wykorzystać media w procesie edukacji oraz jak rozwijać umiejętności wizualno-medialne u uczniów. Podkreślano istotę empatycznej komunikacji w duchu porozumienia bez przemocy!

Projektowanie działań dla młodej widowni, czy to w kontekście edukacji, kultury, czy rozrywki, wymaga uwzględnienia wielu istotnych czynników. Kluczowymi elementami są zrozumienie potrzeb i zainteresowań dzieci i młodzieży oraz dostosowanie treści i formy do ich wieku i poziomu rozwoju. Projektowanie działań dla młodego widza powinno być kreatywne, interaktywne i angażujące, aby zachęcić ich do aktywnego uczestnictwa. Mówiliśmy także dużo o uważności i rozumieniu drugiej osoby mając na myśli zarówno dzieci, nauczycieli a także rodziców. Wzmacnianie tej umiejętności pomaga w budowaniu lepszych relacji i więzi międzyludzkich.

Panele dyskusyjne i case study były miejscem wymiany poglądów i doświadczeń, gdzie omawiano rolę filmu w edukacji, wyzwania związane z nauczaniem oraz sposoby na integrację filmu w program nauczania. Pokazy filmów edukacyjnych z udziałem katowickich uczniów stanowiły inspirującą lekcję kinematografii, eksponując różnorodność tematów i stylistyk, które mogą być wykorzystane w celach dydaktycznych.

Jednym z najbardziej fascynujących elementów Forum były spotkania z twórcami filmowymi, podczas których uczestnicy mieli okazję poznać historie i inspiracje stojące za ich dziełami. Twórcy dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z produkcją filmową oraz odpowiadali na pytania publiczności, co stanowiło niezwykłą okazję do bezpośredniego kontaktu z profesjonalistami branży.

Trzydniowe Forum Edukacji Filmowej zapewniło nam mnóstwo inspiracji i nowych pomysłów na wykorzystanie filmu w procesie edukacyjnym. Jako organizatorzy dziękujemy wszystkim uczestnikom, prelegentom i twórcom za udział oraz zaangażowanie, które przyczyniły się do sukcesu tegorocznego wydarzenia.

Do zobaczenia za rok!

Zapraszamy do obejrzenia galerii.