Zapraszamy na cykl KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA!

wróć
18-01-202312:07
Zapraszamy na cykl KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA! – Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Stowarzyszenie Kin Studyjnych zaprasza w 2023 r. na cykl KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA!

KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA jest kolejna formą działań realizowanych z inicjatywy Stowarzyszenia Kin Studyjnych, mających na celu wsparcie kin studyjnych.


To wyjątkowy projekt, który pozwoli szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie.
„Przegląd Krótka Historia Polskiego Kina zrodził się z… miłości do kina i ogromnej potrzeby przywrócenia na srebrny ekran najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej.

W ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy zaprosimy widzów kin studyjnych w całej Polsce na dziesięć filmów dziesięciu Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Filmów, które kochamy, ale do tej pory w znakomitej większości mogliśmy je obejrzeć wyłącznie w telewizji. A jakie wrażenie mogą zrobić na dużym ekranie? Czy się zestarzały, a może przetrwały próbę czasu i znów zachwycą nas swym pięknem i uniwersalnym przekazem?

Dzięki znakomitej współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu ze strony PISF, możemy zaprezentować miłośnikom X Muzy arcydzieła polskiej kultury w wersji odrestaurowanej cyfrowo.


Nie uzurpujemy sobie prawa do przedstawiania całościowej historii kina w tradycyjnym rozumieniu, ale mamy nadzieję, że nasz wybór przypadnie widzom kin studyjnych do gustu i rozbudzi apetyt na kolejne seanse”. – Marlena Gabryszewska, prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych

Cykl Krótka historia polskiego kina! otworzy projekcja nagrodzonego na festiwalu w Wenecji dramatu „Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Od pierwszego lutego w 72 kinach studyjnych w 58 miastach na terenie całej Polski zaprezentujemy dziesięć tytułów wyselekcjonowanych przez Dyrektora Artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasza Kolankiewicza.

Polska kinematografia jest jedną z najciekawszych spośród wielkich narodowych kinematografii 2 połowy XX wieku. Mimo burzliwej historii, cenzury, kolejnych załamań ekonomicznych i społecznych nasi twórcy i twórczynie tworzyli dzieła wybitne i na stałe wpisane do światowego kanonu. Oglądając te filmy, od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70. po kino moralnego niepokoju lat 80., możemy przez ich pryzmat poznać zarówno kolejne prądy artystyczne jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina, i co za tym idzie zyskujemy wgląd w polskie imaginarium kolejnych dekad. Historia naszej kinematografii to także historia polskich reżyserów i reżyserek.


W przeglądzie Krótka historia polskiego kina skupiliśmy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u.


Cykl 10 filmów ze wstępami w formie wykładu wideo prezentuje sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne. Prologi zrealizowane są w sposób przystępny, bardziej popularyzatorski niż akademicki, osadzając poszczególne filmy w szerokim, kulturoznawczym kontekście.


Lista tytułów:

  1. Popiół i diament – Andrzej Wajda, 1958
  2. Pociąg – Jerzy Kawalerowicz, 1959
  3. Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern, 1960
  4. Nikt nie woła – Kazimierz Kutz, 1960
  5. Zezowate szczęście – Andrzej Munk, 1960
  6. Sanatorium pod klepsydrą – Wojciech Jerzy Has, 1973
  7. Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi, 1976
  8. Aria dla atlety – Filip Bajon, 1979
  9. Gorączka – Agnieszka Holland, 1981
  10. Przypadek – Krzysztof Kieślowski, 1981

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Oprawa graficzna: Ewelina Gąska
Realizacja spotu: Sergio Cha


Filmoznawca i historyk filmu, wykładowca i prowadzący prelekcje i rozmowy o filmie. Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Kurator filmowy współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych.

Lista kin:

NrKINOMiasto
1NoveKino MerkuryBiała Podlaska
2ForumBiałystok
3WielkopolaninBuk
4OrzełBydgoszcz
5RondoChełmno
6Chojnickie Centrum KulturyChojnice
7ŁydyniaCiechanów
8ŚwitCzechowice -Dziedzice
9OKF IluzjaCzęstochowa
10KadrDąbrowa Górnicza
11Ełckie Centrum KulturyEłk
12Gdyńskie Centrum FilmoweGdynia
13AmokGliwice
1460 krzesełGorzów Wielkopolski
15Pod kopułąGostyń
16EchoJarocin
17ŻeglarzJastarnia
18LOTJelenia Góra
19CentrumKalisz
20KosmosKatowice
21BajkaKluczbork
22CentrumKonin
23KryteriumKoszalin
24MikroKraków
25ParadoxKraków
26AgrafkaKraków
27KikaKraków
28Pod BaranamiKraków
29SzarotkaKrobia
30Piast LegnicaLegnica
31BajkaLublin
32Miejski i Gminny Ośrodek KulturyŁochów
33CharlieŁódź
34KinematografŁódź
35GalaktykaMielec
36CapitolMilicz
37CisyNałęczów
38WażkaNiepołomice
39AstraOborniki Śląskie
40Awangarda 2Olsztyn
41PałacowePoznań
42RialtoPoznań
43DianaPrudnik
44ElektrowniaRadom
45ZorzaRzeszów
46NoveKinoSiedlce
47PolonezSkierniewice
48Teatr ElektrycznySkoczów
49RejsSłupsk
50SokółSokołów Podlski
51WisłaTarnobrzeg
52ApolloWałbrzych
53PrahaWarszawa
54Kino na bokuWarszawa
55NoveKino WisłaWarszawa
56ElektronikWarszawa
57KinotekaWarszawa
58MuranówWarszawa
59AtlanticWarszawa
60Stacja FalenicaWarszawa
61Miejski Dom KulturyWągrowiec
62ZaciszeWąsosz
63Wejherowskie Centrum KulturyWejherowo
64Kinoteatr SyrenaWieluń
65MuzaWłoszczowa
66PegazWodzisław Śląski
67RadośćWolbrom
68Dolnośląskie Centrum FilmoweWrocław
69Nowe HoryzontyWrocław
70PionierŻary
71LenŻyrardów
72JanosikŻywiec